Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nakladka bicyklov v centralnom sklade v ostrave.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Nakládka bicyklov v centrálnom sklade v Ostrave. Foto: zilina.sk
6. apríla 2018 Novinky od ZilinaDen.skzilina.sk, © ZilinaDen.sk Diskusia()

Zozbierané bicykle Žilinčanov už putujú do Afriky

Mesto Žilina sa vlani zapojilo do charitatívneho projektu českých susedov s názvom Kolo pro Afriku. Cieľom tejto kampane je zozbierať používané bicykle, poslať ich do Afriky a pomôcť tak deťom v Gambii, ktoré denne dochádzajú do škôl niekoľko kilometrov peši.

Projekt realizuje spoločnosť Kola pro Afriku, ktorá bola založená v roku 2012 v Ostrave. „Táto kampaň slúži na dobročinný účel pre africké deti, ktoré sa snažia dostať za vzdelaním do školy. Tie sú často vzdialené od domovov aj 5 až 8 kilometrov. Bicykel deťom slúži na rýchlejšie a bezpečnejšie prekonanie tejto vzdialenosti,“ vysvetlil hlavnú myšlienku projektu jeho žilinský koordinátor Ľuboš Slebodník z Mestského úradu v Žiline.

Minulý rok v novembri sa v Žiline uskutočnila prvá nakládka približne 80 zozbieraných bicyklov, ktoré putovali do centrálneho skladu v Ostrave. Odtiaľ sa minulý týždeň slávnostne naložili spolu s ďalšími bicyklami do kontajnera a spoločne putujú do Hamburgu, odkiaľ sa loďou presunú do africkej Gambie.

Zilincania darovali pre africke deti80 bicyklov.jpg
Žilinčania darovali pre africké deti 80 bicyklov. Foto: zilina.sk

Cestu bicyklov v Afrike ďalej monitoruje a riadi systém. „Nie je to tak, že sa loď s bicyklami odstaví niekde v hlavnom meste a hocikto ich rozoberie. Bicykle sa dodajú priamo do škôl zapojených do projektu,“ vysvetlil Ľuboš Slebodník.

Doplnil, že bicykel dostanú za dobré správanie deti z rodín, ktoré sa snažia zodpovedne pristupovať k vzdelaniu. „Žilinčania darovaním svojho bicykla prejavili obrovskú solidárnosť. Pre nás už boli tieto bicykle možno nepotrebné, no africkým deťom urobia radosť a pomôžu im pri zvyšovaní ich gramotnosti. Chcel by som poďakovať všetkým, ktorí darovali svoj bicykel do zbierky, a tak pomohli tým, ktorí to skutočne potrebujú,“ uzavrel žilinský primátor Igor Choma.

Cesta bicykla.jpg
zilina.sk

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.