Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
49285_4o8a8176 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
24. júla 2021 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

ZMOS si posvietil na plány ochrany obyvateľstva, má ich takmer 60 percent slovenských miest a obcí

24.7.2021 (Webnoviny.sk) – Takmer 60 percent slovenských miest a obcí disponuje plánom ochrany obyvateľstva aj jednotkou civilnej ochrany. Vyplýva to z prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorý bol vykonaný od 17. mája do 2. júla na reprezentatívnej vzorke 529 primátorov a starostov.

V tlačovej správe o tom informoval ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák. Celkovo 59,8 percenta samospráv má plán ochrany obyvateľstva v prípade výskytu mimoriadnej situácie aj jednotku civilnej ochrany, prípadne krízový štáb, teda tím ľudí vytvorený na plnenie úloh civilnej ochrany obyvateľov.

Plán ochrany obyvateľstva

Ďalších 26,9 percenta samospráv má krízový štáb alebo nemá plán ochrany obyvateľstva. Plán civilnej ochrany obyvateľstva bez krízového štábu má 8,5 percenta samospráv. Bez plánu aj krízového štábu funguje 1,9 percenta samospráv a ďalších 2,9 percenta samospráv sa nevedelo k otázke vyjadriť.

Do plánu ochrany obyvateľstva 38,5 percent miest a obcí vôbec nezahŕňa hromadné verejné podujatia. Tieto samosprávy ich doň neplánujú zahrnúť ani v budúcnosti. Ďalších 22,3 percenta opýtaných uviedlo, že ich plán ochrany obyvateľstva nezhŕňa hromadné podujatia, plán však chcú aktualizovať a zahrnúť doň aj hromadné podujatia.

Niektorí ho nepotrebujú aktualizovať

Ďalších 12 percent samospráv má plán, ktorý zahŕňa verejné podujatia a nepotrebujú ho aktualizovať, 11,5 percenta miest a obcí síce má plán, ktorý pokrýva aj hromadné podujatia, cítia však potrebu jeho aktualizácie. K otázke sa nevedelo vyjadriť 14,8 percenta opýtaných a 0,9 percenta respondentov uviedlo inú odpoveď.

Výsledky prieskumu budú podkladmi na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.

Viac k témam: hromadné podujatia, krízový štáb, plán ochrany obyvateľstva, prieskum, samosprávy
Zdroj: Webnoviny.sk – ZMOS si posvietil na plány ochrany obyvateľstva, má ich takmer 60 percent slovenských miest a obcí © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.