Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zlatý pedál 2016
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Jozef Metelka (2. miesto v ankete Zlatý pedál), Ľubomír Sagan, otec slovenského cyklistu Petra Sagana, (prebral ocenenie za 1. miesto v ankete Zlatý pedál za Petra Sagana) a Patrik Tybor (3. miesto v ankete Zlatý pedál). Foto: SITA
22. decembra 2016 Šport od ZilinaDen.sk

Zlatý pedál 2016 získal podľa predpokladov Peter Sagan

Najlepším cyklistom Slovenska za rok 2016 sa stal Peter Sagan. Už dvojnásobný majster sveta z cestných pretekov s hromadným štartom triumfoval v tradičnom výročnom bilancovaní Slovenského zväzu cyklistiky pred dvojnásobným paralympijským víťazom Jozefom Metelkom a Patrikom Tyborom, ktorý sa 45. miestom v pretekoch na ceste na olympijských hrách v Riu de Janeiro postaral o druhý najlepší výsledok Slováka na OH v modernej histórii. 

„Veľmi ma mrzí, že som sa nemohol zúčastniť na tejto slávnosti, ale tímové povinnosti mi to nedovolili a musel som ešte zostať v zahraničí. S výsledkami v tomto roku som, samozrejme, veľmi spokojný a verím, že sa mi bude naďalej dariť. Držte mi palce do ďalších sezón,“ povedal prostredníctvom videozáznamu hlavný laureát ankety SZC Peter Sagan, ktorý z uvedených dôvodov chýbal na stredajšom vyhlásení výsledkov.

Zlatý pedál už tradične uzatvoril cyklistickú sezónu na domácej pôde. Galavečer spojený s odovzdávaním ocenení pre najlepších cyklistov sa v bratislavskom hoteli Holiday Inn aj tento rok niesol v znamení mimoriadnych úspechov slovenských cyklistov. Šesť medailí z majstrovstiev sveta, päť z majstrovstiev Európy, štyri z paralympijských hier, prvenstvo a pódiové umiestnenie v rebríčku Svetového pohára, aj mnoho víťazstiev na zahraničných pretekoch vybojovali v uplynulej sezóne slovenskí športovci združení vo viacerých odvetviach cyklistiky. V slávnostnom programe vystúpili okrem ocenených cyklistov aj Marián Labuda ml., Barbora Švidraňová či tanečná skupina Vivas Dance Group.

Zlatý pedál 2016
Ocenený cyklista Jozef Metelka (druhý najlepšší slovenský cyklista). Foto: SITA

Víťazstvo v kategórii cestná cyklistika si vďaka mimoriadnym úspechom odniesol Peter Sagan. Ocenenie v kategórii najlepší paracyklista prevzal Jozef Metelka. Minulá sezóna patrila k najúspešnejším v jeho kariére. Dôkazom sú tri medaily z paralympijských hier (zlato v stíhacích pretekoch na 4 km na dráhe a v časovke jednotlivcov, striebro na pevnom kilometri na dráhe), víťazstvo a utvorenie svetového rekordu v stíhacích pretekoch na svetovom šampionáte v paracyklistike či líderská pozícia vo Svetovom pohári cestných paracyklistov v kategórii MC4. V kategórii cyklotrial získala hlavné ocenenie rovnako ako vlani Tatiana Janíčková, majsterka Európy, ktorej zároveň patrí 3. miesto vo svetovom rebríčku UCI.

Víťazkou kategórie sálová cyklistika sa stala Nicole Frýbortová, bronzová medailistka z nedávnych majstrovstiev sveta v nemeckom Stuttgarte v kategórii jednotlivkýň a zároveň víťazka Stredoeurópskeho pohára. Cenu ako najlepšia dráhová cyklistka si odniesla Alžbeta Pavlendová, ktorá si na októbrových majstrovstvách Európy vo francúzskom Saint-Quentin-en-Yvelines vybojovala 5. miesto v disciplíne scratch a z mnohých ďalších podujatí si odniesla pódiové umiestnenia.

Zlatý pedál 2016
Tretí najlepšší slovenský cyklista Patrik Tybor. Foto: SITA

Medzi horskými cyklistami získal ocenenie Michal Lami najmä za 4. miesto v pretekoch Svetového pohára v Chorvátsku. Cenu najlepšieho cyklokrosára si odniesol päťnásobný majster SR Martin Haring, 15. muž z ME. V disciplíne zjazd/ four cross patrí ocenenie Adamovi Rojčekovi za 3. miesto na ME v Poľsku a3. miesto v celkovom hodnotení Európskeho pohára. Najlepšou bikrosárkou sa stala Kristína Madarásová, ktorá na ME získala 7. miesto. Titul najlepšieho masters cyklistu patrí Milanovi Barényimu – majstrovi Európy v cyklokrose a bronzovému medailistovi z majstrovstiev sveta.

„Mám to šťastie, že už štyri roky po sebe hovorím, že to bol najúspešnejší rok v histórii slovenskej cyklistiky. Dnes to môžem opäť zopakovať,“ vyjadril radosť Peter Privara, prezident Slovenského zväzu cyklistiky. „Vôbec prvýkrát v histórii sa podarilo získať jednému cyklistovi titul majstra sveta aj Európy. Aj ďalším sa podarilo zvíťaziť či podať výkon hodný pódia na vrcholnom podujatí v ich disciplíne, čo je naozaj fantastické. Takéto úspechy všetkých motivujú,“ dodal Privara.

Súčasťou slávnostného oceňovania boli aj ďalšie kategórie. Za Talent roka 2016 opäť vyhlásili Matúša Štočeka, ktorý veľmi dobre zvládol prvú sezónu u juniorov. Na majstrovstvách Európy bol štrnásty, vyhral jednu etapu Ncupu, z dvoch ďalších si odniesol cenné dresy.

Zlatý pedál 2016
Ocenená cyklistka Nicole Frýbortová (vpravo) v kategórii sálová cyklistika počas galavečera Zlatý pedál, ktorý bol spojený s udeľovaním ocenení pre najlepšších cyklistov SR uplynulej sezóny. Foto: SITA

Cenu za mimoriadny športový výkon získala štvorica krasojazdkýň ACT 4 Slovakia, ktoré si na MS v sálovej cyklistike v Stuttgarte vybojovali bronzovú medailu. Len pár dní predtým triumfovali v súťaži Československo má talent. Ocenenie za mimoriadny športový výkon si odniesli aj Michael Kolář a Juraj Sagan za ich výkony na MS v Dauhe.

Za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku bol ocenený Bohuslav Kujovič z CK Olympik Trnava. S cyklistikou začal v roku 1972. Od ukončenia svojej športovej kariéry sa až dodnes venuje výchove mládeže v Trnave a aktívny je i na organizátorskej pôde. Tituly Miss cyklistika si prevzali Bianka Lániková, Miroslava Turzová a Marianna Fiamová.

Ocenení Cyklisti roka 2016 na Slovensku:

cestná cyklistika: Peter Sagan
cyklotrial: Tatiana Janíčková
cyklokros: Martin Haring
sálová cyklistika: Nicole Frýbortová
masters: Milan Barényi
zdravotne znevýhodnení: Jozef Metelka
BMX / bikros: Kristína Madarásová
horská cyklistika zjazd / four cross: Adam Rojček
horská cyklistika / cross country: Michal Lami
dráhová cyklistika: Alžbeta Pavlendová
talent roka: Matúš Štoček
Cena za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku: Bohuslav Kujovič
Cena za mimoriadny športový výkon: štvorica ACT 4 Slovakia: Henrietta Dominová, Viktória Glofáková, Dóra Szabóová, Alica Vinczeová
Michael Kolář aJuraj Sagan: za mimoriadny športový výkon počas MS 2016 vCC vDohe.
Miss Cyklistika 2016: 1. miesto: Bianka Lániková, 2. miesto: Miroslava Turzová, 3. miesto: Marianna Fiamová
Zlatý pedál 2016 – celkový víťaz:
1. miesto – Peter Sagan
2. miesto – Jozef Metelka
3. miesto – Patrik Tybor

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.