Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
posýpače, cesty
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
27. novembra 2015 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2015

Zimy sa báť nemusíme, krajskí cestári majú pripravených 114 sypačov

Dispečersko-spravodajská služba žilinských krajských cestárov je v pohotovosti a pripravená nepretržite informovať vodičov o zjazdnosti ciest. Na zimnú údržbu takmer dvetisíc kilometrov ciest majú cestári k dispozícii 114 posypových vozidiel s predsadenou radlicou.

„Máme aj osem snehových fréz, 14 traktorov s radlicou a 24 nakladačov. Občania si môžu prehľad o výkone údržby ciest pozrieť na stránke kraja www.regionzilina.sk v časti Geografický informačný systém. Je tu vidieť pohyb techniky a ošetrené úseky posypaním alebo odhrnutím do dvoch hodín spätne,“ povedal riaditeľ odboru dopravy Žilinského samosprávneho kraja Ivan Mokrý.

Predchádzajúcu zimu stála údržba ciest II. a III. triedy v Žilinskom kraji 2,7 milióna eur, pričom čo do počtu mrazových a snehových dní išlo o priemernú zimu.

„Celkové náklady zimnej údržby ciest II. a III. triedy, ktoré máme v správe, sa pohybujú v rozmedzí troch až štyroch miliónov eur. Z nich približne 1,5 milióna sú náklady na posypový materiál, ostatné náklady idú na pohonné hmoty, opravu a údržbu vozidlového a strojového parku a tiež mzdy a odvody zamestnancov. Samozrejme, že všetky náklady sa odvíjajú aj od počasia,“ povedal generálny riaditeľ Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja Ivan Fábry.

Dodal, že spotreba inertného materiálu sa pohybuje medzi 40 až 50-tisíc ton za rok a spotreba chemického materiálu v rozmedzí päť až desaťtisíc ton za rok. Žilinský samosprávny kraj má pre aktuálnu zimnú údržbu zatiaľ pripravených 20 600 ton inertného a 3 122 ton chemického posypu.

Žilinskí krajskí cestári sa starajú o 1 430 kilometrov ciest II. a III. triedy, pre Slovenskú správu ciest zabezpečujú údržbu 479 kilometrov ciest I. triedy a pre Národnú diaľničnú spoločnosť necelých 17 kilometrov na obchvatoch Oravského Podzámku, Trstenej a Hornej Štubne. Správa ciest ŽSK má po celom kraji vytvorených 17 stredísk zimnej údržby.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.