Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diaľnica D3 Svrčinovec – Skalité
ilustračné: SITA
9. novembra 2017 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Žilinský úsek diaľnice D3 otvoria pre motoristov 2. decembra

Úsek diaľnice D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno v dĺžke 4,25 kilometra bude po tri a pol roku výstavby otvorený pre motoristov v sobotu 2. decembra.

Ako vo štvrtok informovala Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS), vybudovaním tohto úseku motoristi okrem zvýšenej bezpečnosti ušetria zhruba štyri minúty v porovnaní s jazdou po ceste prvej triedy. Súčasťou diaľnice je mostná estakáda v dĺžke takmer 1 500 metrov a tunel Považský Chlmec v dĺžke vyše 2 000 metrov.

Zhotoviteľom stavby žilinského úseku D3 je od leta 2014 združenie spoločností Eurovia SK, a. s., Košice, Hochtief CZ, a. s., Praha a SMS, a. s., Banská Bystrica (predtým Stavby mostov Slovakia) za zmluvnú cenu 254,9 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (305,9 mil. eur vrátane DPH). Projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie dvojfázovo v rámci operačných programov Doprava 2007 – 2013 a Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020.

„Začiatok úseku D3 tvorí mostná estakáda nad cestou I/18, železničnou traťou Bratislava – Žilina, rybníkom a vodným dielom Hričov. Tá patrí k unikátnym stavbám predovšetkým svojimi technickými parametrami. Nosná konštrukcia mosta dosahuje dĺžku až 1 493 metrov a realizovala sa použitím viacerých technológií súbežne – na pevnej skruži, na výsuvnej skruži a letmou betonážou s vozíkmi,“ priblížila hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Po jej krajoch je protihluková stena so stĺporadím zabezpečujúcim osvetlenie proti nárazu vtákov. „Koniec mostného objektu sa nachádza v predportálovom úseku D3 na západnom portáli tunela Považský Chlmec s dĺžkou 2 218 metra,“ dodala Michalová.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.