Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graficky_dizajn_pocitac_pixabay.com_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
6. marca 2017 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2017

V Žilinskom kraji ponúknu stredné školy nové odbory

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) ako zriaďovateľ 59 stredných škôl pripravil pre žiakov deviatych ročníkov deväť nových študijných odborov. Na strednú školu sa momentálne pripravuje približne 5 900 deviatakov.

Do 10. apríla sa môžu rozhodnúť, akú strednú školu si vyberú pre ich ďalšie štúdium, informovala hovorkyňa ŽSK Lenka Záteková. Jedným z novootvorených odborov budú informačné a sieťové technológie. Odbor v posledných rokoch experimentálne overovali v Spojenej škole v Kysuckom Novom Meste.

Podľa riaditeľky odboru školstva ŽSK Evy Rovňanovej sa samosprávny kraj snaží vytvárať čo najlepšie podmienky pre rozvoj informačno-komunikačných technológií, a preto úzko spolupracuje aj s klastrom v oblasti informačných a komunikačných technológií [email protected] Sú v ňom združené národné a medzinárodné firmy.

„Na trhu je pre týchto študentov viditeľný priestor, preto budú môcť budúcich absolventov vychovávať od septembra taktiež v Strednej odbornej škole elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku a v Spojenej škole v Tvrdošíne,“ doplnila Rovňanová s tým, že podobná situácia je rovnako v oblasti energetiky, gumárstva či pôdohospodárstva. Kraj preto otvára študijný odbor mechanizácia pôdohospodárstva v Strednej odbornej škole lesníckej v Tvrdošíne, operátor gumárskej a plastikárskej výroby v Strednej odbornej škole polytechnickej v Liptovskom Mikuláši a experimentálne overený odbor technik energetických zariadení budov v Strednej odbornej škole stavebnej v Žiline, jediný svojho typu v ŽSK.

„V Turci máme zase silný dopyt po odborníkoch v strojárstve a ostatnej kovospracujúcej výrobe, preto Spojená škola v Martine, ktorá je zároveň centrom odborného vzdelávania a prípravy v tejto oblasti, prijme prvých študentov do odboru mechanik – mechatronik,“ uzavrela riaditeľka odboru školstva ŽSK. Odbor elektromechanik – automatizačná technika otvoria na Spojenej škole v Nižnej.

Bilingválne štúdium v anglickom jazyku ponúka najnovšie Gymnázium V. Paulinyho – Tótha v Martine a Gymnázium P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. Obchodná akadémia v Martine otvára bilingválne štúdium v odbore obchodná akadémia. Grafický dizajn budú môcť navštevovať študenti Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku. Nový je aj odbor cukrár na Hotelovej akadémii v Žiline, dodala Záteková.

„V našej župe sme najväčším zriaďovateľom stredných škôl a máme teda tiež najširšiu ponuku. V každom regióne nájdu žiaci kvalitné gymnáziá, ale aj stredné odborné školy, kam dnes patria obchodné akadémie, priemyslovky, zdravotnícke či stavebné školy. Naším cieľom je čo najlepšie pripraviť absolventov na vysoké školy alebo priamo do zamestnaní, preto každý rok modernizujeme vybavenie učební i dielní pre praktické vyučovanie a otvárame nové odbory odrážajúce aktuálne potreby trhu,“ informoval žilinský župan Juraj Blanár.

Podľa jeho slov i vďaka tomu v kraji zaznamenali takmer päťnásobný nárast študentov zapojených do systému duálneho vzdelávania. „V minulom školskom roku sa na našich školách vzdelávalo takýmto spôsobom 61 žiakov a dnes je to už 294. Aj keď od septembra čakáme ďalší nárast až na takmer 700 stredoškolákov, stále to nie je dosť a musíme robiť všetko preto, aby sme prilákali ako študentov, tak zamestnávateľov,“ zdôraznil Blanár.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.