Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Operacia.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
FNsP v Žiline
13. októbra 2016 Novinky od ZilinaDen.skFNsP v Žiline, © ZilinaDen.sk, iDen Media s.r.o.

V Žilinskej nemocnici operovali chrbticu novou metódou bez matíc

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline použili pri liečbe deformity chrbtice prvý raz na Slovensku nový systém, ktorý spĺňa najnovšie požiadavky na korekciu deformity priamou derotáciou stavcov.

Operáciu, ktorá trvala šesť hodín, podstúpil 20-ročný Roman zo Spišskej Novej Vsi. „V lete bola tu na detskej ortopédii operovaná aj jeho 16-ročná sestra. Komfort, ktorý po operácii získala, si nevie vynachváliť a nadchla pre operáciu aj brata,“ povedala Romanova mama Marcela.

„Je to v súčasnosti jediný systém, ktorý sa zamyká bez použitia matice. Nedochádza preto k torznému pôsobeniu síl na skrutku a spojovaciu tyč a k ‚traumatizácii‘ štruktúry skrutky a tyče. Rovnako tak nie je riziko vylomenia skrutky pri zamykaní,“ vysvetlil primár oddelenia pediatrickej ortopédie a vedúci lekár spondylochirurgického oddelenia žilinskej fakultnej nemocnice Juraj Popluhár.

Dizajn skrutky a mechanizmus zamykania oproti tradičným systémom výrazne znižuje profil konštrukcie až o 4,5 milimetra. „Toto je veľmi významné hlavne u subtílnych detských pacientov. Ďalšou výhodou je, že mimo korekcie chrbtice rotáciou tyčí korigujeme každý priestor medzi stavcami individuálne kontrolovateľnou korekciou skoliózy vo všetkých rovinách po jednotlivých segmentoch,“ uviedol Popluhár.

Deformity chrbtice detí aj dospelých pacientov operujú v žilinskej nemocnici už 12 rokov. Pri deformitách chrbtice sa mení priestor hrudníka, ktorý ovplyvňuje vitálnu kapacitu pľúc, polohu srdca a v neposlednom rade sa výrazne rýchlejšie opotrebovávajú medzistavcové platničky. To sú hlavné dôvody indikácií k ich operačnej liečbe.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.