Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Medzinarodna konferencia v ziline inteligentne dopravne systemy nastroj alebo hracka.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zilina.sk
23. novembra 2016 Novinky od ZilinaDen.skzilina.sk, © ZilinaDen.sk, iDen Media s.r.o.

V Žiline diskutovali o inteligentných dopravných systémoch

Medzinárodná konferencia Inteligentné dopravné systémy: Nástroj alebo hračka?, ktorú organizovala Žilinská univerzita v Žiline v rámci projektu 7. rámcového programu ERAdiate v spolupráci s asociáciou COST (European Cooperation in Science and Technology) a organizáciou ERTICO ITS Europe, sa uskutočnila v dňoch 22. – 23. novembra v Žiline. Táto transdisciplinárna konferencia privítala až 150 registrovaných účastníkov z 22 európskych krajín.

Transdisciplinárna konferencia mala za cieľ zdôrazniť úlohu vedy a výskumu pri rozhodovaní politických a verejných činiteľov o formovaní vhodného ekosystému v oblasti inteligentných dopravných systémov (IDS), ako aj úlohu priemyslu, predovšetkým malých a stredných podnikov, pre urýchlené nasadzovanie inovatívnych, udržateľných a navzájom spolupracujúcich IDS riešení.

Hlavný dôraz bol zameraný na dva dôležité piliere budúcej mobility: Autonómne riadenie vozidiel (autonómne vozidlá) a Mobilita ako služba (MaaS). Tieto dva piliere boli prezentované a diskutované z dvoch rôznych pohľadov, a to z pohľadu výskumu a inovácií a z pohľadu strategického.

Vizia zilinskej univerzity v ramci dopravy_zilina 2053.jpg
zilina.sk

Konferenciu otvorila prezidentka COST Asociácie Dr. Ángeles Rodríguez-Peña. Na konferencii sa zúčastnilo viac ako 130 účastníkov z 22 európskych krajín, medzi nimi boli rečníci z významných organizácií a inštitúcií v oblasti inteligentných dopravných systémov.

„Nestačí sa usilovať iba o technologický progres. Je tiež nevyhnutné definovať výzvy, ktorým v súčasnosti čelíme v oblasti inteligentných dopravných systémov, ako napríklad ochrana a bezpečnosť dát, spoľahlivosť, legislatívne problémy, sociálne a ekonomické aspekty a podobne.  V tomto kontexte sa na koncept ‚mobility ako služby‘ môžeme pozerať ako na novú paradigmu, transformujúcu skúsenosti zákazníkov a využitie fyzických zdrojov. To prináša do hry nové alternatívy dopravy, ako napr. nový model zmiešanej dopravy, čo má vplyv na mestské plánovanie, využívanie pôdy a úlohy verejných organizácií. Prijatie zo strany občana ako koncového používateľa je pritom rozhodujúce,“ povedala výskumná pracovníčka projektu ERAdiate na Žilinskej univerzite v Žiline, hlavná organizátorka konferencie z ERAChair tímu na Žilinskej univerzite Tatiana Kováčiková.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.