Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mestsky urad v za.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: zilina.sk
28. februára 2018 Novinky od ZilinaDen.skzilina.sk, © ZilinaDen.sk Diskusia()

Žilina hospodárila minulý rok efektívne. Prebytok dosiahol 5,5 milióna eur

Mesto Žilina hospodárilo aj v minulom roku v pozitívnych číslach. Vyplýva to z aktuálnych údajov, ktoré pripravuje mestský úrad na aprílové rokovanie mestského zastupiteľstva. Celkové príjmy samosprávy dosiahli vlani sumu približne 71,9 milióna eur a výdavky boli na úrovni takmer 66,4 milióna eur. Prebytok hospodárenia tak bol v sume 5,5 mil. eur.

Významným príjmom rozpočtu mesta sa stali príjmy z odvodu z hazardných hier, ich konečná hodnota pre rozpočet mesta za rok 2017 dosiahla sumu 1,8 mil. eur. Odhad rozpočtu o takmer 34 percent prekročili aj kapitálové príjmy. „Tento odhad predstavuje sumu približne 545 tisíc eur, pričom približne polovica tejto čiastky je z predajov pozemkov,“ vysvetlil žilinský primátor Igor Choma. Dodal, že na pozitívnych číslach sa podpísalo najmä celkové nižšie „míňanie“ oproti plánu, hodnota plnenia výdavkov dosiahla podľa jeho slov 87,4 percenta. „Tieto čísla sú výsledkom efektívneho riadenia a značné úspory sme dosiahli aj vďaka hospodárnym verejným obstarávaniam,“ zhodnotil primátor.

Žiline sa darí aj v znižovaní dlhovej služby. V roku 2010 predstavoval dlh mesta 130 percent, na konci minulého roka to už bolo len 21 percent. Vo finančnom vyčíslení bola hodnota dlhu ku koncu roka 2010 približne 66 miliónov, dnes je zadlženosť krajského mesta na úrovni približne 13 miliónov.

Plánované investície

Konečné výsledky predloží primátor na schválenie zastupiteľstvu na jeho najbližšie aprílové rokovanie. Okrem toho plánuje mesto poslancom predostrieť i návrh na použitie celej sumy prebytku tak, aby mohol byť schválený súčasne so záverečným účtom mesta.

„Tieto financie budú smerovať predovšetkým do oblastí určených investičným plánom mesta, ktorý bol prerokovaný poslancami na februárovom zasadnutí. Investovať sa bude do určených priorít, teda najmä chodníkov, ciest, cintorínov, mostov a premostení, vrátane rekonštrukcií mestských objektov, najmä škôl a školských zariadení,“ uzavrel Igor Choma.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.