Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zeleznicna_stanica_maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: maps.google.sk
13. apríla 2017 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2017

Na železničnej stanici zavreli kvôli neprispôsobivým osobám čakáreň

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) prijali opatrenia, ktoré prispejú k riešeniu nepriaznivej situácie s neprispôsobivými osobami a bezdomovcami v železničnej stanici (ŽST) Žilina. Ako informovala hovorkyňa železníc Martina Pavlíková, ŽSR sa tak rozhodli na základe množstva sťažností cestujúcich, ale i ohrozovania zamestnancov stanice či externých firiem pôsobiacich v jej priestoroch.

„Keďže situácia s neprispôsobivými osobami sa aj napriek jarnému počasiu nezlepšuje, ba naopak, po zbúraní poškodených budov v časti mesta na Bratislavskej ulici sa časť týchto osôb presunula práve do vestibulu a čakárne ŽST Žilina. Tieto neprispôsobivé osoby sú navyše oveľa agresívnejšie a často znemožňujú upratovanie, poškodzujú alebo znečisťujú priestory stanice, vyháňajú slušných cestujúcich, ktorí si nemajú kam sadnúť či kde počkať na vlak,“ uviedla Pavlíková. Najčastejšie sa podľa nej neprispôsobivé osoby zdržiavali práve v priestoroch čakárne, vestibulu a podchodu, ktorého časť má v správe ŽSR a časť je v správe mesta.

Problematika s neprispôsobivými cestujúcimi v železničných staniciach je podľa Pavlíkovej celoslovenský problém. „Špecifikom ŽST Žilina však je jej poloha a dopravný význam. Ako jedna z mála železničných staníc na celej sieti ŽSR mala otvorený a vykúrený vestibul a čakáreň nepretržite. Dôvodom boli nočné medzištátne vlaky, ktoré jazdia každú hodinu,“ povedala Pavlíková. Vestibul v tejto železničnej stanici už bol podľa nej zamykaný v krátkych intervaloch po približne 30 až 40 minút, no toto opatrenie nebolo účinné, pretože boli permanentne napádaní zamestnanci železníc pri jeho odomykaní.

„Vzhľadom na to, že mimoriadne udalosti a nepríjemnosti spôsobené takýmito osobami pribúdajú, ŽSR prijali nasledovné opatrenia: z preventívnych, bezpečnostných a hygienických dôvodov pristúpili ŽSR k zatvoreniu čakárne až do odvolania. Čakáreň je potrebné uviesť do prevádzkyschopného stavu, vymaľovať a vydezinfikovať. ŽSR zároveň pripravujú podklady na vyhlásenie verejného obstarávania na zriadenie SBS, ktorá prispeje k zlepšeniu situácie na železničnej stanici. Plánuje sa aj vybudovanie výdajného okienka cestovných dokladov osobnej pokladnice na nočný predaj z prvého nástupišťa pre dopravcu ZSSK. Momentálne prebiehajú posledné stavebné práce,“ povedala Pavlíková.

Po spustení prevádzky uvedeného výdajného okienka dôjde podľa Pavlíkovej až do doby zriadenia SBS k úplnému nočnému uzamykaniu vestibulu ŽST Žilina, a to nepretržite v čase minimálne od 23. do 2. hodiny. „ŽSR vybudujú posuvné dvere na hlavnom vchode hneď vedľa automatických dverí pre imobilných cestujúcich a zriadia automatického vrátnika s kamerovým systémom s ovládaním z osobnej pokladnice ZSSK,“ dodala.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.