Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7786_koc_rusk 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
9. októbra 2018 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Zákonný sudca nie je odvolaný z kauzy miliónových zmeniek, súd zamietol námietku o zaujatosti

BRATISLAVA 9. októbra (WebNoviny.sk) – Krajský súd Bratislava zamietol námietku zaujatosti sudcu, ktorý v spore o zmenku v hodnote viac ako 26 miliónov eur podal právny zástupca spoločnosti Správa a inkaso zmeniek. Zákonný sudca tak z prípadu nie je vylúčený.

„Spis už vrátil odvolací súd prvostupňovému Okresnému súdu Bratislava V, zákonný sudca následne zvolí ďalší procesný postup,“ informoval agentúru SITA hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.

Spoločnosť Správa a inkaso zmeniek podnikateľa Mariána K. sa na súde domáha vyplatenia zmenky, pričom žalovanými v spore sú exriaditeľ TV Markíza Pavol R. a v druhom rade spoločnosť Markíza Slovakia.

Zmenky zadržala polícia

V prípade zmeniek vedie polícia trestné konanie pre trestný čin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v jednočinnom súbehu so zločinom marenia spravodlivosti. Marián K., ktorý je momentálne vo väzbe, zmenky pôvodne po začatí trestného stíhania vybral z trezoru Okresného súdu Bratislava V, avšak podľa medializovaných informácii sa na súd už vrátili, pričom následne ich zadržala polícia.

Komunikačné oddelenie policajného prezídia v tejto súvislosti uviedlo, že vzhľadom na pokračujúce vyšetrovanie sa ku konkrétnym krokom vyšetrovateľa a k procesným úkonom nebudú vyjadrovať.

Pavol R. pred súdom začiatkom februára priznal podpis štyroch zmeniek s tým, že ak by zmenky nepodpísal v roku 2000, „nebola by TV Markíza“. Podľa Pavla R. je za celú situáciu zodpovedná jeho bývalá spoločníčka v Markíze Silvia Volzová, vinou ktorej sa televízia dostala do exekúcie.

„Ja som len naprával veci, ktoré ona spôsobila,“ uviedol Pavol R. s tým, že v súvislosti s exekúciou voči televízii vznikla otázka, či tým nebude postihnutá aj vysielacia licencia.

Televízia mohla naďalej vysielať

Podľa neho totiž hrozilo, že licencia ako nemajetkové právo prejde na spoločnosť Gamatex ako veriteľa, v dôsledku čoho by mohla byť licencia zrušená. Spôsob, ako tomu predísť, bol podľa Pavla R. kúpa spoločnosti Gamatex.

Tá sa nakoniec udiala tak, že 80 miliónov korún bolo vyplatených ihneď a ďalších 500 miliónov malo byť vyplatených neskôr, po splnení stanovených podmienok.

Podmienkami vyplatenia boli predĺženie vysielacej licencie na ďalšie obdobie, zvýšenie hodnoty televízie ako aj zabezpečenie vlastníctva akcií jedným subjektom. „Podpis zmeniek nepoškodil Markízu, umožnil jej 17 rokov vysielať,“ povedal Pavol R.

Neoprávnená výroba peňazí

Vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000 a splatných po 15 rokoch na súde požaduje firma Správa a inkaso zmeniek podnikateľa Mariána K. Ten sa však momentálne nachádza vo väzbe.

Polícia ho spolu s Pavlom R. v súvislosti so zmenkami obvinila z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v jednočinnom súbehu so zločinom marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva.

Markíza počas súdnych konaní pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v rokou 2000, dlhodobo spochybňovala. Súd už v jednom konaní o zmenke v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Viac k témam: Marián Kočner, Pavol Rusko, Správa a inkaso zmeniek, súd, TV Markíza
Zdroj: Webnoviny.sk – Zákonný sudca nie je odvolaný z kauzy miliónových zmeniek, súd zamietol námietku o zaujatosti © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.