Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
D3
ilustračné: SITA
28. júna 2016 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2016

Výstavba úseku D1 pri Žiline sa môže predĺžiť o mesiace

Výstavba úseku diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka v dĺžke vyše 11 kilometrov južne od Žiliny môže trvať dlhšie, ako sa plánovalo. Stavebné združenie na čele so spoločnosťou Doprastav, a. s., si uplatnilo nárok na predĺženie zmluvnej lehoty výstavby o deväť mesiacov na október 2018.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) momentálne rokuje so zhotoviteľom o predĺžení výstavby diaľnice. V súčasnosti naďalej platí zmluvný termín ukončenia stavby v januári 2018.

Stavba diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, ktorej súčasťou sú tunely Ovčiarsko a Žilina, je mimoriadne špecifická z hľadiska geologických podmienok,“ informovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová. „Na stavbe bolo identifikovaných niekoľko zosuvných miest, ktoré sme zasanovali a zrealizovali sme odvodňovacie vrty, úlohou ktorých je znižovať hladinu podzemnej vody,“ uviedla.

Severná rúra tunela Ovčiarsko bola prerazená v apríli tohto roka a v súčasnosti v tuneli pokračuje betonáž sekundárneho ostenia. K prerazeniu tunela Žilina chýba zhruba dvesto metrov. „V súčasnosti sa tunel Žilina razí rýchlosťou približne 25 až 30 metrov za mesiac. Na stavbe momentálne pracuje približne sedemsto ľudí,“ priblížila Michalová.

Stavebné združenie Ovčiarsko v zložení Doprastav, a. s. (vedúci člen), Strabag, s. r. o., Váhostav – SK, a. s., a Metrostav, a. s. Praha, sa zaviazalo vybudovať úsek D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka za zmluvnú cenu 427,2 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (512,64 mil. eur vrátane dane). NDS a združenie uzavreli zmluvu o dielo v decembri 2013, so zmluvným začiatkom výstavby v januári 2014. Projekt je financovaný zo zdrojov Európskej únie – prvá fáza v rámci Operačného programu Doprava 2007 – 2013 a druhá z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.