Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21686_img_7746 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
20. júna 2019 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Voľba kandidátov na ústavných sudcov: SNS nechce politikárčiť, šesť mien chce vybrať aj Smer-SD

aktualizované 20. júna 14:23

BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) – Poslanci parlamentu budú vo štvrtok po 17:00 po štvrtý raz vyberať kandidátov na ústavných sudcov.

Na Ústavnom súde SR stále chýba šesť sudcov z 13 a košická inštitúcia tak od februára tohto roka funguje v obmedzenom režime. Počas doterajších troch kôl voľby kandidátov na ústavných sudcov poslanci NR SR zvolili iba dvanásť uchádzačov z požadovaného počtu 18.

Kancelária prezidenta viackrát potvrdila, že prezidentka Zuzana Čaputová bude menovať sudcov, až keď dostane definitívny a kompletný menoslov.

Danko sa obrátil na výbor

Ústavnoprávny parlamentný výbor odporučil poslancom NR SR, aby vo štvrtok volili šiestich kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR.

Členovia výboru sa na tom uzniesli na svojom štvrtkovom mimoriadnom rokovaní, ktorý zvolal predseda Róbert Madej (Smer-SD) na žiadosť šéfa parlamentu Andreja Danka (SNS). Zaujímalo ho, koľko kandidátov na sudcov ústavného súdu treba ešte zvoliť a ako má prezidentka postupovať pri ich menovaní. „Obrátim sa na ústavnoprávny výbor vo veci výkladu,“ povedal Danko po štvrtkovom poslaneckom grémiu.

Madej navrhol, aby ďalší postup pri voľbe ústavných sudcov konzultoval predseda parlamentu ešte s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Šéf ústavnoprávneho výboru navrhol toto riešenie pre nejasnosti pri určovaní počtu kandidátov, ktorých je ešte potrebné zvoliť. Výbor jeho návrh nepodporil.

Blahová spomenula koaličnú krízu

Poslanec za SaS Alojz Baránik povedal, že Danko zvolal grémium, aby dosiahol nejaký konsenzus na tom, koľkí kandidáti sa vo voľbe majú voliť.

Predsedníčky poslaneckého klubu opozičnej SaS Natália Blahová si myslí, že šiesti kandidáti zvolení nebudú. Danko podľa jej slov apeloval na opozíciu, aby sa dohodla na menách a dala ich SNS k dispozícii. „Ak sa stotožní s menami opozície, tak by mohli prejsť. Ale potom asi hovoríme o nejakej koaličnej kríze. Smer-SD nemá chuť zvoliť šesť kandidátov,“ podotkla Blahová.

Podľa Blahovej jedine Smer-SD má problém s názorom, že sa má voliť šesť kandidátov. „Problém nastal v dôsledku toho, že NR SR si nesplnila pôvodnú povinnosť, ktorou bolo zvoliť 18 kandidátov na ústavných sudcov,“ povedal Baránik. Podľa liberálov je opozícia dohodnutá na menách šiestich kandidátov.

Smeráci chcú vo štvrtok voliť

Ako vyplýva zo stanoviska Danka, ktoré agentúre SITA poskytol jeho hovorca Tomáš Kostelník, Slovenská národná strana nechce pri ÚS SR politikárčiť.

„Jediné, o čo nám ide, je to, aby sa konečne zvolil chýbajúci počet kandidátov, z ktorých pani prezidentka Zuzana Čaputová vyberie ústavných sudcov. Tak, aby ÚS SR mohol konečne fungovať v plnom režime,“ odkázal predseda parlamentu Danko.

Ako povedal smerákov Fico, poslanci za Smer-SD chcú dnes ísť voliť. „Bol by som rád, keby sme zvolili šiestich kandidátov,“ uviedol.

Podľa Fico parlament postupuje v príkrom rozpore s ústavou a Ústavný súd SR vystavujú radu sťažností, ktoré môžu podať neúspešní kandidáti, ktorí budú zvolení v NR SR, ale nebudú prezidentkou vymenovaní za ústavných sudcov. „Pravdepodobne dôjde k nejakej koaličnej dohode,“ povedal, ale neuviedol, či budú hlasovať presne za šiestich kandidátov.

Viac o téme: Voľba ústavných sudcov

Viac k témam: Národná rada SR, predseda Národnej rady SR (NR SR), SaS Sloboda a Solidarita, SNS Slovenská národná strana, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Voľba kandidátov na ústavných sudcov: SNS nechce politikárčiť, šesť mien chce vybrať aj Smer-SD © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.