Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18673_ztp 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
29. apríla 2019 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Vodiči parkujú na miestach pre zdravotne ťažko postihnutých, Karlova Ves to chce zmeniť

BRATISLAVA 29. apríla (WebNoviny.sk) – Bratislavská mestská časť Karlova Ves na Pribišovej ulici skúšobne nainštalovala 23 parkovacích senzorov, ktoré rozpoznajú, že na mieste pre zdravotne ťažko postihnuté osoby (ZŤP) parkuje neoprávnene vozidlo a následne informáciu dostane mestská polícia. Na tlačovej besede o tom informovala starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Senzor deteguje prítomnosť karty

Situácia s parkovaním v Karlovej Vsi je veľmi akútna. Často sa stáva, že vodiči z bezohľadnosti parkujú na miestach určených pre ľudí s vážnymi zdravotnými problémami. Rozhodli sme sa preto otestovať systém senzorov. Začneme sledovať najskôr senzory na Pribišovej ulici, a verím, že v budúcnosti by sa táto metóda mohla uplatniť aj pri zavádzaní rezidentského parkovania,“ dodala Dana Čahojová.

Systém kontroly je založený na detekcii elektronickej karty, ktorú má ZŤP vodič v aute. Po zaparkovaní senzor rozozná, že na mieste parkuje oprávnené vozidlo. Ak tomu tak nie je, automaticky posiela informáciu mestskej polícii.

Detektor vozidla v kombinácii s elektronickou kartou (iPermit) vo veľkosti kreditnej karty je technológia, ktorá umožňuje ochrániť parkovacie miesto, ktoré je priradené konkrétnemu držiteľovi. Nainštalovali sme 23 senzorov a distribuovali 23 elektronických kariet. Tie si noví majitelia odložili do vozidla. Po zaparkovaní senzor kontroluje, či je elektronická karta v zaparkovanom vozidle,“ povedal zástupca spoločnosti GOSPACE pre technologické zabezpečenie inteligentných senzorov Ondrej Závodský.

Vodičom hrozí pokuta

Karlova Ves je prvou bratislavskou samosprávou, ktorá zaviedla automatizovaný systém monitorovania vyhradených parkovacích miest. O jeho zavedení rokujú aj mestské časti Staré Mesto a Nové Mesto. Tento systém už funguje napríklad v Trnave alebo Nitre.

V minulom roku mestská polícia na celom území Bratislavy riešila 1 258 prípadov neoprávneného parkovania na miestach pre ZŤP osoby.

V mestskej časti Karlova Ves bolo takýchto priestupkov 241. Ide o závažný dopravný priestupok a vodič môže byť na mieste riešený blokovou pokutou do výšky 150 eur.

Viac k témam: parkovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vodiči parkujú na miestach pre zdravotne ťažko postihnutých, Karlova Ves to chce zmeniť © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.