Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11839_vysoke tatry 640x420.jpg
29. decembra 2018 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Vo vysokých polohách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, tendencia je klesajúca

BRATISLAVA 29. decembra (WebNoviny.sk) – Ráno prevládalo na horách zamračené a hmlisté počasie. Oproti predchádzajúcim dňom sa zjavne ochladilo, teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -11°C na vrcholoch do -3°C v stredných polohách. Piatkové prehánky sa vplyvom ochladenia menili na snehové.

Vo Vysokých Tatrách je vyše metra snehu

Ako informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby, snežilo vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách (10 cm) s veľmi silným vetrom prevažne severozápadných smerov, ktorý spôsobil, že v žľaboch polôh južných, juhovýchodných a východných orientácií sa nachádza väčšie množstvo snehu (v doskách) s hrúbkou 0,5 až jeden meter.

Na vetrom exponovaných miestach je sneh v kvalite tvrdého podkladu. V stredných polohách sa vytvorila silná kôra, ktorá stabilizuje snehovú pokrývku. Celková výška snehu dosahuje v stredných polohách (do 1500 m) do 80 cm, vo vysokých polohách Tatier dosahuje 100 – 170 cm.

Tendencia lavínového nebezpečenstva klesá

Vo Vysokých a Západných Tatrách platí mierne lavínové nebezpečenstvo, t. j. 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Je to dôsledok priaznivej stabilizácie snehovej pokrývky vplyvom predchádzajúcich oteplení a následných nočných premŕzaní povrchu. Lavínové nebezpečenstvo je v týchto polohách veľmi lokálne, viaže sa najmä na záveterné svahy, žľaby a terénne pasce, svahy pod sedlami južných, juhovýchodných a východných orientácií, kde je sneh nafúkaný do dosiek a vankúšov.

Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na veľmi strmých svahoch. Pod takýmto zaťažením sa rozumie pád alebo skok lyžiara, peší výstup skupiny turistov v svahu. V Malej Fatre, Nízkych Tatrách a Veľkej Fatre platí mierne lavínové nebezpečenstvo (2. stupeň) pre najvyššie polohy, v stredných polohách platí malé lavínové nebezpečenstvo (1. stupeň).

V týchto polohách je možné lavínu uvoľniť pri veľkom dodatočnom zaťažení (pád alebo skok lyžiara, peší výstup skupiny v svahu…) na veľmi strmých svahoch. Tendencia lavínového nebezpečenstva: s príchodom ochladenia počas dňa klesajúca

Viac k témam: HZS Horská záchranná služba, lavínové nebezpečenstvo, lavíny, Vysoké Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo vysokých polohách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, tendencia je klesajúca © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.