Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obytný súbor Krasňany
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
7. decembra 2016 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2016

Vláda odpustila Žiline dlh, kórejskú dedinu bude spravovať štát

Vláda v stredu schválila definitívny prevod obytného súboru v Krasňanoch pri Žiline z vlastníctva mestskej firmy na spoločnosť ministerstva hospodárstva. Tiež odobrila odpustenie zvyšného dlhu – viac ako troch miliónov eur, ktoré malo mesto vrátiť štátu.

Sedem bytoviek a deväť rodinných domov, takzvanú kórejskú dedinu, postavili pre manažérov automobilky Kia v roku 2006 za 17,573 milióna eur, ktoré si Žilina požičala od štátu. Mesto sa od roku 2014 neúspešne snažilo obytný súbor predať cez verejnú obchodnú súťaž. Ešte v októbri 2014 vláda schválila zníženie dlhu o 5,84 milióna eur a dala tak žilinskej radnici možnosť ponúknuť obytný súbor za nižšiu cenu, no ani s vyvolávacou sumou 11,73 milióna eur mesto neuspelo. Obytný súbor Krasňany má až do roku 2019 v prenájme automobilový závod Kia pri Žiline.

Podľa schváleného návrhu vlády obytný súbor prejde do majetku obchodnej spoločnosti ministerstva hospodárstva MH Invest II. Tá spravuje aj obytný súbor Chorvátsky Grob – Čierna Voda pri Bratislave, ktorý si tiež prenajíma automobilka Kia. Ministerstvo argumentuje, že spoločnosť MH Invest II disponuje odbornými pracovníkmi a skúsenosťami so správou a údržbou obytných súborov.

„Týmto krokom by sa mohli najmä znížiť náklady na správu, prevádzku a údržbu oboch obytných súborov, nakoľko by ich zabezpečovala jedna spoločnosť vo vlastníctve štátu, ktorá bude zároveň vlastníkom oboch obytných súborov,“ uvádza v návrhu ministerstvo.

Spoločnosť MH Invest II odkúpi obytný súbor v Krasňanoch od žilinskej mestskej firmy OS Krasňany za 8,62 milióna eur bez DPH, teda cenu podľa aktuálneho znaleckého posudku. V súčasnosti Žilina však dlhuje štátu 11,73 milióna eur, preto zvyšných 3,11 milióna eur vláda mestu odpustí. V schválenom návrhu ministerstvo upozorňuje, že realizácia týchto krokov bude mať negatívny dopad na schodok rozpočtu verejnej správy 11,73 milióna eur.

Žilinský primátor Igor Choma už v minulosti upozorňoval, že mesto Žilina nemá s kórejskou dedinou nič spoločné a v podstate bolo len prostredníkom pomoci pri výstavbe závodu automobilky Kia v Tepličke nad Váhom. „Logicky vzaté, mesto s tým v podstate nemá nič spoločné, dokonca mesto nemá ani príjem z daní z nehnuteľností automobilky, pretože závod Kia nestojí na území mesta,“ zdôrazňoval Choma.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.