Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Strom_roka_zilina_poprad.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vľavo je platan javorolistý z Budatína a vpravo lipa malolistá zo Spišského Bystrého. Foto: www.facebook.com
11. júla 2016 Zaujímavosti od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2016

Verejnosť môže opäť hlasovať za Strom roka, súťaží aj platan z Budatína

Verejnosť už môže opäť hlasovať za najkrajší strom na Slovensku v rámci štrnásteho ročníka ankety Strom roka. Verejné hlasovanie odštartovala Nadácia Ekopolis na festivale Pohoda v Trenčíne, trvať bude do konca septembra.

Špeciálne vytvorená komisia vybrala 12 finalistov z 50 stromov, ktoré do súťaže prihlásili jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie. „Cieľom ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie,“ uvádza vo vyhlásení Nadácia Ekopolis. Víťazný strom bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Patrónom ankety je už piaty rok spevák Peter Lipa.

Medzi finalistami je napríklad 100-ročná a 12 metrov vysoká čerešňa z Lehoty pod Vtáčnikom (okr. Previdza) rastúca na lúke pri obci. Prihlásená čerešňa je unikátna v tom, že málokedy tento druh stromu dorastie do takej majestátnej výšky a šírky.

Lipa veľkolistá z obce Cigeľ (okr. Prievidza), ktorá má 500 rokov a dorástla do výšky 27 metrov, je najmohutnejším a najstarším stromom v Cigli a okolí. Rastie na vŕšku Ozanineje pri kostole sv. Matúša. Bútľavá lipa niekedy po prvej svetovej vojne vyhorela, potom však ožila a z jej koreňa v strede dutiny vyrástla nová lipa.

Hlasovať je možné aj za platan javorolistý z Budatína (okr. Žilina), ktorý má 270 rokov, obvod vyše 600 cm a výšku 27 m. Platan je najväčší z platanov v Budatínskom parku na sútoku riek Kysuce a Váhu, ktorý bol založený za grófa Jána Suňoga v roku 1745.

Finalistom je aj červený buk v Hermanovciach (okr. Prešov). Strom je príbehom lásky Františka Péchyho, cisárskeho komisára za panovania Márie Terézie, a Barbory Bereczkej, dcéry bardejovského zemana. Po smrti svojho manžela dala Barbora v roku 1820 postaviť krásny kostol s hlavným oltárom zo školy Majstra Pavla, mauzóleum a vysadiť park, v ktorom červený buk rastie.

Hlasovať je možné formou hlasovacieho lístka, sms, na webovej stránke www.ekopolis.sk a aj na sociálnej sieti Facebook – www.facebook.com/nadacia.ekopolis. Fotografie a príbehy stromov – finalistov sú uverejnené na webovej stránke http://www.ekopolis.sk/zivotne-prostredia/strom-roka/finalisti/. V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2016.

Víťazný strom dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od arboristickej spoločnosti ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 200 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste, tiež získajú 200 eur.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.