Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrobus
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
17. októbra 2017 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

V Žiline pribudnú nové autobusy s elektrickým a hybridným pohonom

V mestskej hromadnej doprave v Bratislave, Žiline a Košiciach pribudnú nové autobusy. Na nákup ekologických vozidiel, vrátane príslušnej zásobovacej infraštruktúry a nabíjacích staníc, v celkovom objeme 28,8 milióna eur pôjde zo zdrojov Európskej únie približne 21 mil. eur v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) v pondelok oznámilo výsledky eurofondovej výzvy na modernizáciu vozidlového parku verejnej dopravy. Ide o podporu alternatívnej dopravy s cieľom zlepšiť stav ovzdušia, znížiť hluk a prach.

Bratislava nakúpi osemnásť elektrobusov za 10 mil. eur, z toho dva kusy v dĺžke do deväť metrov a šestnásť kusov v dĺžke do 12,2 metra. Spoluúčasť EÚ na financovaní projektu bude 5 mil. eur. Žilina získa 32 nízkoemisných vozidiel, z toho dva elektrobusy, šestnásť autobusov s hybridným pohonom a štrnásť autobusov s dieselovým pohonom. Z celkových nákladov 12 mil. eur bude tvoriť spoluúčasť EÚ 10,14 mil. eur. Košice obstarajú deväť dieselových autobusov v dĺžke osemnásť metrov, spĺňajúcich najprísnejšie emisné normy, a tiež deväť elektrobusov. Z celkovej sumy 6,8 mil. eur pripadne na peniaze EÚ 5,8 mil. eur.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná uviedla, že nárast automobilovej dopravy má negatívny vplyv na životné prostredie. „Výsledkom sú znečistenie ovzdušia, hluk, prach a dopravné zápchy. Obzvlášť to platí o veľkých mestách,“ upozornila Matečná. „Naším cieľom je zlepšiť kvalitu životného prostredia formou atraktívnejšej a ekologickejšej verejnej dopravy,“ dodala.

Agrorezort, ktorý je riadiacim orgánom pre IROP, vyhlásil eurofondovú výzvu na modernizáciu vozidlového parku autobusov mestskej hromadnej dopravy v júni tohto roku. „Spomínaná eurofondová výzva má prispieť k zlepšeniu kvality života a zabezpečiť udržateľné poskytovanie verejných služieb regiónov, miest a obcí. Investičnou prioritou je vývoj a zlepšovanie ekologicky priaznivých dopravných systémov, vrátane nízkohlukových a nízkouhlíkových,“ priblížil generálny riaditeľ sekcie programov regionálneho rozvoja MPRV Marek Mitošinka. Ako doplnil, to všetko v záujme podpory udržateľnej regionálnej a miestnej mobility. Ministerstvo očakáva, že budúci rok bude výzva vyhlásená aj pre ďalšie mestá na Slovensku.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.