
V súťaži Strom roka môžete stále hlasovať za 270-ročný platan z Budatína
V súťaži o najkrajší strom na Slovensku zatiaľ vedie 300-ročný platan z Tornale, ktorý rastie v bývalom anglickom parku rodu Tornallyayovcov, dnes známom pod názvom Zoltánka.
Druhá v poradí je 200-ročná lipa zo Spišského Bystrého, ktorá je jednou z posledných štyroch hraničných líp, ktoré vytyčovali cintorín, a tretie miesto patrí 500-ročnej lipe z obce Cigeľ, ktorá po prvej svetovej vojne vyhorela, potom však ožila a z jej koreňa v strede dutiny vyrástla nová lipa, pričom spolu pripomínajú matku s dieťaťom.
Verejnosť môže v ankete Strom roka 2016 hlasovať za jedného z 12 finalistov do konca septembra. „Cieľom súťaže je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie,“ uvádza vo vyhlásení organizátor ankety Nadácia Ekopolis. Víťazný strom bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Patrónom ankety je už piaty rok spevák Peter Lipa.
Medzi finalistami je aj 100-ročná a 12 metrov vysoká čerešňa z Lehoty pod Vtáčnikom rastúca na lúke pri obci. Je unikátna v tom, že málokedy tento druh stromu dorastie do takej majestátnej výšky a šírky. Hlasovať možno aj za platan javorolistý z Budatína, ktorý má 270 rokov, obvod vyše 600 cm a výšku 27 m. Platan je najväčší z platanov v Budatínskom parku na sútoku riek Kysuce a Váhu, ktorý bol založený za grófa Jána Suňoga v roku 1745.
Finalistom je i červený buk v Hermanovciach. Strom je príbehom lásky Františka Péchyho, cisárskeho komisára za panovania Márie Terézie, a Barbory Bereczkej, dcéry bardejovského zemana. Po smrti svojho manžela dala Barbora v roku 1820 postaviť krásny kostol s hlavným oltárom zo školy Majstra Pavla, mauzóleum a vysadiť park, v ktorom červený buk rastie.
Hlasovať možno formou hlasovacieho lístka, sms, na webovej stránke www.ekopolis.sk a aj na sociálnej sieti Facebook. Fotografie a príbehy stromov – finalistov sú uverejnené na webovej stránke nadácie. V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2016. Víťazný strom dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od arboristickej spoločnosti ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie 200 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste, tiež získajú 200 eur.