Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nove hybridne autobusy mhd zilina.sk_.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: zilina.sk
13. septembra 2018 Novinky od ZilinaDen.sk Diskusia()

V piatok počas Európskeho týždňa mobility bude MHD zadarmo

Európsky týždeň mobility sa koná každý rok od 16. do 22. septembra. Táto kampaň nabáda európske mestá, aby zavádzali opatrenia zamerané na udržateľnú dopravu a má za cieľ spopularizovať verejnú dopravu ako alternatívu k individuálnej automobilovej preprave.

Žilina sa opäť aj v tomto roku zapája do týždňa mobility, ktorého aktuálnou hlavnou témou je „Kombinuj a choď“, teda kombinácia a integrácia dopravy. Počas celého týždňa bude pre Žilinčanov pripravených množstvo podujatí s cieľom zdôrazňovať výhody čistejších spôsobov dopravy.

Európsky týždeň mobility v Žiline štartuje už v sobotu 15. septembra na Dni otvorených dverí Dopravného podniku mesta Žiliny (DPMŽ), kde sa návštevníci dozvedia o výhodách cestovania verejnou dopravou. V utorok 18. septembra sa môžu cyklisti, prechádzajúci v ranných hodinách cez Bulvár, tešiť na cykloraňajky. Zdravé a chutné menu sa bude podávať na moste na Ulici Antona Bernoláka. Naprázdno neobídu v tento deň ani cestujúci mestskou hromadnou dopravou, na vybraných autobusových zastávkach čaká malé občerstvenie aj na nich. Cieľom týchto akcií je jednak odmeniť cyklistov a cestujúcich MHD, a rovnako tiež preskúmať odkiaľ a kam cestujú.

Deň zdravého ovzdušia

Streda 19. september bude patriť téme čistého ovzdušia. Na Námestí Andreja Hlinku sa od 9.30 hod. uskutoční Deň zdravého ovzdušia. „Mesto Žilina a Žilinská univerzita si v rámci projektu AIR TRITIA pripravili pre verejnosť bohatý program zameraný na ochranu životného prostredia, monitorovanie kvality ovzdušia, správne vykurovanie, nízko-uhlíkovú mobilitu, elektro-mobilitu či pešiu dopravu,“ vysvetlil Ľuboš Slebodník, vedúci oddelenia mobility na Mestskom úrade v Žiline.

Vo štvrtok 20. septembra sa zase uskutoční seminár Žilinskej univerzity s názvom Žilina – mesto prívetivé pre peších. Pozitívny vzťah k alternatívnym spôsobom prepravy je dôležité budovať už od detstva. Mesto Žilina preto pripravilo v rámci týždňa mobility aktivity aj pre najmenších. V piatok 21. septembra pozýva všetky deti na Dopravné ihrisko na Vlčince na Cykloškolu pre najmenších. Naučia sa ako funguje premávka v praxi a otestujú si svoje cyklistické zručnosti. Tí najšikovnejší získajú vodičský preukaz mladého cyklistu a zaujímavý darček.

Deň zdravého ovzdušia

Deň bez áut

Týždeň mobility pokračuje v piatok 21. septembra podujatím Deň bez áut, počas ktorého môžu Žilinčania využiť bezplatnú MHD v meste. „V tento deň prevádzkuje DPMŽ mestskú hromadnú dopravu zadarmo pre všetkých cestujúcich bez výnimky. Je to príležitosť presadnúť z motorových vozidiel práve do dopravných prostriedkov MHD a vyskúšať si túto formu prepravy,“ uviedol Slebodník.

Doplnil, že 22. september je Medzinárodným dňom bez áut a práve tento deň je z pohľadu udržateľnej mestskej mobility dôležitým dňom. „Mesto si v spolupráci s dopravným podnikom pripravilo v tento deň v čase od 9. do 11. hodiny zaujímavú akciu s cieľom porovnať a ukázať obyvateľom význam znižovania počtu motorových vozidiel v meste. Uzavretá bude časť Kvačalovej ulice, kde si ukážeme, koľko priestoru na ceste zaberá jeden autobus plný cestujúcich v porovnaní s 50 automobilmi, ktoré bývajú prevažne zaplnené jedným až dvomi cestujúcimi,“ vysvetlil Ľuboš Slebodník.

Záver Európskeho týždňa mobility 2018 vyvrcholí tradičnou Veľkou jesennou cyklojazdou so začiatkom o 17. hodine na Námestí Andreja Hlinku. Cyklisti prejazdom upozornia všetkých vodičov na to, že sú riadnymi účastníkmi cestnej premávky a treba brať na nich ohľad.

Európsky týždeň mobility

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.