Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11591_gettyimages 1046256020 640x420.jpg
25. decembra 2018 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

V okrese Trebišov významne stúpol počet chorých na osýpky, nariadili viaceré opatrenia

BRATISLAVA 25. decembra (WebNoviny.sk) – Za posledný kalendárny týždeň došlo v okrese Trebišov k významnému vzostupu chorobnosti na osýpky.

Zistených bolo 17 nových ochorení. Z tohto sa osem ochorení vyskytlo u detí vo veku do 15 mesiacov. Celkovo bolo v epidémii k 23. decembru hlásených 89 potvrdených a pravdepodobných ochorení na osýpky.

Prijaté viaceré opatrenia

Ochorenia sa vyskytujú v prostredí nízkeho hygienického štandardu bývania ako aj v štandardnej hygienickej úrovni. Aktívne ohniská nákazy sú v meste Trebišov a v obciach Sečovce, Parchovany, Hrčeľ, Veľká Tŕňa, Egreš, Kravany, Zemplínska Teplica, Bačkov.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trebišove nariadil v tejto súvislosti viaceré opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu osýpok.

Okrem iného nariadil lekársky dohľad a mimoriadne očkovanie proti osýpkam pre všetky na očkovanie zdravotne spôsobilé vnímavé fyzické osoby do dovŕšenia 15. mesiaca veku s pobytom v meste Trebišov ako aj pre všetky na očkovanie zdravotne spôsobilé vnímavé fyzické osoby do dovŕšenia 11. roku veku s pobytom v obci Veľká Tŕňa.

Prvé štádium trvá tri až štyri dni

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trebišove odporúča obmedziť návštevy s deťmi do veku 15 mesiacov ako aj u tehotných žien, ktoré nie sú očkované alebo majú neúplné očkovanie proti osýpkam.

Osýpky patria k najnákazlivejším prenosným ochoreniam, ktoré sa rýchlo šíria vzduchom najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva a neúplne očkovanými. Vstupnou bránou sú spojivky a respiračné sliznice. Ochorenie prebieha v dvoch štádiách.

Prvé štádium trvá 3 – 4 dni, objavuje sa výstup teploty, nádcha, kašeľ a zápal spojiviek. Exantémové štádium sa začína druhým výstupom teploty, objavením vyrážky (exantému) za ušami a v zátylku, ktorý sa šíri na tvár, trup a končatiny. Najúčinnejším preventívnym opatrením je očkovanie.

Agentúru SITA informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

Viac k témam: osýpky, Úrad verejného zdravotníctva SR
Zdroj: Webnoviny.sk – V okrese Trebišov významne stúpol počet chorých na osýpky, nariadili viaceré opatrenia © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.