Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
53515_gettyimages 1279338623 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
14. novembra 2021 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

V Odoríne obnovia za takmer milión eur historickú sýpku, bude sídlom obecného úradu.

14.11.2021 (Webnoviny.sk) – Obec Odorín v Spišskonovoveskom okrese chce obnoviť tamojšiu chátrajúcu kúriu so sýpkou za takmer jeden milión eur, ide o národnú kultúrnu pamiatku. Následne chce z budovy spraviť sídlo obecného úradu. Ďalšie priestory by mali poslúžiť pre obecný klub, obecné služby a kultúrne zariadenie.

Okrem toho tam samospráva zriadi aj múzeum. Ako pre agentúru SITA povedala starostka obec Mária Goduľová, cieľom je prinavrátiť život historickej pamiatke, vytvoriť bezbariérový obecný úrad a ponúknuť obyvateľom lepšie využitie služieb úradu a ponúknuť aj nové, ktoré tam chýbajú.

Predpokladaná celková hodnota stavebných a reštaurátorských prác v prvej etape obnovy je 933 499 eur bez DPH. Obec ich bude financovať z dotácie z Ministerstva kultúry SR a z vlastných zdrojov. Práce by mali trvať 20 mesiacov.

Objekt je nevyužívaný

Projekt sa týka statického zabezpečenia celej stavby, rekonštrukcie krovu a strechy s komínmi, výmenou inžinierskych sietí a reštaurátorskej obnovy fasády kúrie so sýpkou. Kúria so sýpkou zo 17. storočia sa nachádza v strede obce.

Spolu s oproti stojacim prízemným domom služobníctva sú poslednými zachovanými budovami bývalého zemepanského majera, ktorý patril šľachtickej rodine Mariássy zo susedných Markušoviec.

„Jej prízemie primárne slúžilo na administratívne a obytné účely, čomu zodpovedá aj jej unifikovaný názov – kúria so sýpkou. Podľa skromných archívnych poznatkov bola na prízemí sýpky umiestnená správa šľachtického majera a obytné priestory čeľade,“ uvádza sa v sprievodnej správe vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.

Po druhej svetovej vojne získala majer do vlastníctva obec a až do roku 1991 využívala budovu ako sídlo Miestneho národného výboru, neskôr ako sklad. V súčasnosti je tento objekt nevyužívaný.

Priestory na prenájom

Práve na prízemí v južnej časti budovy plánuje samospráva umiestniť kancelárie úradu, zasadačku, archív, ale aj hygienické a sociálne zázemie pre zamestnancov a návštevníkov. V severnej časti vznikne napríklad klubovňa pre matky s deťmi či posilňovňa s menším počtom zariadení pre verejnosť.

Priestory vo východnej časti by chcela obec prenajímať, spomína sa napríklad prevádzka kaderníctva, manikúry či kozmetiky. Druhé a tretie podlažie poslúži kultúre. Zriadená tam bude obecná knižnica aj múzeum, ktoré bude prezentovať históriu obce a spôsob života jej obyvateľov, a tiež auditórium.

Viac k témam: historická pamiatka, Rekonštrukcia, sýpka
Zdroj: Webnoviny.sk – V Odoríne obnovia za takmer milión eur historickú sýpku, bude sídlom obecného úradu. © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.