Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7645_c 15 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
6. októbra 2018 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

V obciach s rómskymi komunitami vybudujú a zrekonštruujú škôlky

BRATISLAVA 6. októbra (WebNoviny.sk) – V obciach s prítomnosťou rómskych komunít vybudujú a zrekonštruujú škôlky, ktoré budú môcť prijať ďalšie deti v predškolskom veku. Ako informuje stránka splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, výzvu v najbližších dňoch vyhlási Ministerstvo vnútra SR, ako sprostredkovateľský orgán pre časť operačného programu Ľudské zdroje.

Výzva bude podporovať výstavbu a rekonštrukciu materských škôl s dôrazom na rozšírenie kapacít minimálne o 20 percent, čím dôjde k zlepšeniu prístupu ku kvalitnému vzdelávaniu a starostlivosti v ranom detstve v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít (MRK). Na tieto účely je vyčlenených 25 miliónov eur.

Dôležité poskytnutie vzdelania a zručností

Výzva pomôže mnohým rodičom, ktorí majú problém s umiestnením svojich detí kvôli obmedzeným kapacitám materských škôl alebo z dôvodu neexistencie materskej školy a tiež vytvorí podmienky pre lepší prístup detí zo všetkých skupín obyvateľstva k predškolskému vzdelávaniu. Vďaka poskytnutému vzdelaniu a získaniu základných zručností a návykov bude pre deti, vrátane detí z MRK, umožnený plynulejší nástup do prvých ročníkov základných škôl.

„Sociálne zručnosti sa deti najlepšie naučia a precvičia v interakcii s inými deťmi. Zameranie sa na predškolskú výchovu detí bude mať zásadný vplyv na ich ďalší vývoj a úspešné vzdelávanie na primárnom stupni. Podchytenie základných hygienických návykov, dennodenný harmonogram činností v škôlkach, predškolská príprava a iné aktivity sú hlavným predpokladom na zvládnutie primárnej školskej dochádzky, čo vytvára dôležitý predpoklad pre inklúziu MRK,“ podotkla generálna riaditeľka sekcie európskych programov Adela Danišková.

Výzva sa netýka Bratislavského kraja

Ako ďalej uvádza stránka splnomocnenca pre rómske komunity, do výzvy sa môžu zapojiť obce s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít na celom území Slovenskej republiky, okrem Bratislavského kraja, s cieľom odstrániť segregáciu a umožniť rovnaké podmienky pre inkluzívne vzdelávanie týchto komunít.

Uzavretie prvého hodnotiaceho kola je plánované začiatkom novembra 2018. Ďalšie hodnotiace kolo je plánované vo februári 2019 v závislosti od zostávajúcej alokácie po prvom hodnotiacom kole. Výzva bude spolufinancovaná zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Obce a mestá sa na projekte budú podieľať päť percentnou spoluúčasťou.

Nová výzva prináša v porovnaní s predchádzajúcou výzvou zníženie administratívnej náročnosti a zjednodušenie podmienok poskytnutia nenávratného finančného príspevku. Zároveň dochádza k zvýšeniu limitu optimálnych nákladov na jedno dieťa, zohľadňujúc cenový vývoj v stavebnom sektore.

Viac k témam: Európsky fond regionálneho rozvoja, Marginalizované rómske komunity (MRK), splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity
Zdroj: Webnoviny.sk – V obciach s rómskymi komunitami vybudujú a zrekonštruujú škôlky © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.