Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stranik 3.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Straník. Foto: zilina.sk
9. júna 2016 Novinky od ZilinaDen.skzilina.sk, © ZilinaDen.sk, iDen Media s.r.o.

V Malej Fatre pracujú na vylepšeniach, investujú do infraštruktúry

Oblastná organizácia cestovného ruchu Malá Fatra v rámci pripravenosti na letnú turistickú sezónu prichádza s vylepšeniami v oblasti rozvoja infraštruktúry cestovného ruchu. V jarných mesiacoch bola sprístupnená lávka s prístreškom na Straníku, no tým to v regióne neskončilo.

„Jedným z cieľov OOCR Malá Fatra je podpora infraštruktúry. V súčasnosti finišujeme s viacerými projektmi súvisiacimi s jej rozvojom. V Belských skalách budeme počas júna vyznačovať turistický chodník. Žltá značka, ktorá vedie na vrch Oravcové, by sa mala predĺžiť a pokračovať až na Belské skaly,“ uvádza riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Malá Fatra Peter Šimčák. Prístup na skaly bude aj z centra obce Belá a z autokempingu v Belej. V minulom roku pribudli v Belských skalách mostík cez potok v Belskej doline, tri vyhliadky na vrchole skál a reťaze na priechodnosť terénom k vyhliadkam.

Belske skaly 2.jpg
Belské skaly. Foto: zilina.sk

Do začiatku letných prázdnin by mal byť opravený chodník z Malého Rozsutca. Ten vedie cez horskú osadu Podrozsutcom priamo do Bieleho Potoka. „Chodník bol po dažďoch blatistý a nebezpečný. Ide o približne 30-metrový úsek s lanami, na ktorom urobíme schodíky zasypané štrkom a dáme laná na zachytenie,“ vymenúva Róbert Hlaváč z Občianskeho združenia Diery.

Vzhľadom na to, že chodník sa nachádza vo vysokohorskom teréne, materiál potrebný na opravu vynášala helikoptéra. Na rekonštrukcii, ktorá si vyžiada investíciu takmer sedemtisíc eur participuje i OOCR Malá Fatra.

Rozhladna_na bobovci.jpg
Rozhľadňa na Bobovci. Foto: zilina.sk

Ďalší úsek Zbojníckeho chodníka, ktorý začína v Tiesňavách vo Vrátnej doline a celkovo je na ňom 1 100 schodov bude opravený do spustenia letnej turistickej sezóny. „Doteraz boli schody z dreva a museli sme ich každých päť rokov meniť, pretože zhnili. Generálnu opravu robíme z nerezového plechu. Tento rok by sme chceli pokročiť po Malé Nocľahy a minimálne 20 až 25 rokov bude s chodníkom pokoj,“ povedal predseda OZ Rozsutec Jozef Mičo. Na oprave sa finančne podieľa i Krajská organizácia cestovného ruchu Žilinský turistický kraj.

„Do konca školského roku by malo byť vyriešené i premostenie pre peších a cyklistov cez rieku Bystrica v katastri obce Stará Bystrica. Malo by zjednodušiť prístup cyklistov i turistov k orloju na Rínku sv. Michala Archanjela v centre obce a na Kysuckú cyklomagistrálu. Súčasťou je i preznačenie chodníka k rozhľadni na vrchu Bobovec, ktorá je vysoká 16 metrov a vybudovaná z kameňa a dreva,“ dodáva Šimčák.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.