Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rucna vyroba papiera pixabay.com_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
19. októbra 2017 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

V Ludrovej vznikne múzeum ručnej výroby papiera

V obci postavia múzeum ručnej výroby papiera. Jeho výstavba by mala byť ukončená v júni budúceho roka.

„Podpísali sme už aj zmluvu o dielo na výstavbu múzea. Jej predmetom je výstavba objektu tradičnej liptovskej drevenice v tvare písmena L, v ktorej bude umiestnená funkčná expozícia strojov a zariadení na ručnú výrobu papiera,“ potvrdil starosta obce Ludrová Peter Slimák.

Podľa harmonogramu projektu by mala byť výstavba múzea ukončená v júni 2018. Po tomto termíne bude projekt pokračovať formou takzvaných mäkkých aktivít. Tieto budú zamerané na prezentáciu ručnej výroby papiera formou tvorivých dielní, kde návštevníkom interaktívnou a zábavnou formou ukážu, ako sa v minulosti vyrábal papier. Sami dostanú možnosť si ho v múzeu z pripravenej zmesi vytvoriť.

„Odborným garantom projektu je Juraj Toth, ktorý sa tradičnej technike ručnej výroby papiera venuje už dlhé roky, či už v Liptovskom múzeu, alebo momentálne v priestoroch Ludrovskej základnej školy. Okrem samotnej výroby tiež zbiera a udržiava stroje, ktoré kedysi slúžili na výrobu papiera. Tie budú slúžiť ako základ pre naše múzeum,“ priblížil starosta.

Projekt výstavby Múzea ručnej výroby papiera je financovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. „Projektom plánuje obec Ludrová nadviazať na bohatú tradíciu výroby papiera na dolnom Liptove. Obec mala do roku 1953 dve časti – Zemiansku Ludrovú a Villa Ludrovú, ktorá bola súčasťou mesta Ružomberok, známeho najmä papierenským priemyslom,“ dodal Slimák.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.