Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11070_mhd 640x420.jpg
9. mája 2019 SlovenskoEkonomika od ZilinaDen.sk Diskusia()

V Košiciach nepremávala mestská doprava, do štrajku sa zapojili takmer všetci vodiči

KOŠICE 8.mája (WebNoviny.sk) – Do štvrtkového štrajku medzi 7:00 a 9:00 sa zapojilo vyše 97 percent vodičov Dopravného podniku mesta Košice (DPMK). Agentúru SITA o tom informoval šéf odborovej organizácie vodičov pri DPMK Ivan Horváth.

Podľa zatiaľ neoverených informácii z približne 150 vypravených autobusov sa nezapojili do štrajku štyria vodiči, štrajkovali všetci vodiči električiek okrem jedného,“ uviedol Horváth.

Odborárom ponúkli inú možnosť

Odborári Dopravného podniku mesta Košice vstúpili v štvrtok po neúspešnom rokovaní s vedením podniku do ostrého štrajku. Vyhlásenie štrajku zdôvodnili naplnením hospodárskych a sociálnych záujmov zamestnancov, ktoré malo nastať 10-percentným nárastom ich platov v tomto roku a o ďalších osem percent od začiatku roka 2020.

Ako ešte v stredu uviedol predseda Predstavenstva DPMK Marcel Čop, vedenie DPMK ponúklo odborárom možnosť, aby hľadali rezervy v nákladoch podniku a ušetrené peniaze by išli na ich platy.

Zároveň požiadalo odborárov, aby počkali do konca júna, pokiaľ bude pripravený ozdravný plán, ktorý má byť predložený na rokovanie košického mestského zastupiteľstva. Marcela Čopa preto mrzí, že odborári namiesto toho vyhlásili štrajk, ktorý je navyše v rozpore so zákonom.

Štrajk bol podľa mesta nezákonný

Pod nátlakom, kde si odborári chcú ako rukojemníkov zobrať cestujúcu verejnosť v meste, ešte nikdy žiadne dobré rozhodnutia nevznikli. Stále sme presvedčení o tom, že obojstranne prospešnú dohodu s odborármi dosiahneme počas kolektívneho vyjednávania za rokovacím stolom,“ dodal Čop.

Ako v stredu informoval Magistrát mesta Košice, štvrtkový štrajk vodičov dopravného podniku považuje za nezákonný. Podľa vedenia DPMK ide o porušenie dvoch paragrafov.

Prvým bolo nedodržanie ustanovenia, podľa ktorého musia odborári informovať zamestnávateľa o štrajku tri pracovné dni pred jeho uskutočnením a zároveň zákon neumožňuje štrajkovať v prípade, ak niektorý z účastníkov kolektívneho vyjednávania, v tomto prípade DPMK, požiadal o určenie sprostredkovateľa na riešenie kolektívneho sporu.

Viac k témam: Dopravný podnik mesta Košice DPMK, štrajk, zvýšenie platov
Zdroj: Webnoviny.sk – V Košiciach nepremávala mestská doprava, do štrajku sa zapojili takmer všetci vodiči © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.