Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Martinské hole
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
1. októbra 2017 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2017

V kauze Martinské hole sa mesto dlh 6,7 milióna eur nakoniec rozhodlo zaplatiť

Martinské mestské zastupiteľstvo schválilo konečné urovnanie sporu v 22 rokov trvajúcej kauze Martinské hole a majiteľovi pohľadávky spoločnosti PK Faktoring bratislavského právnika Petra Kubíka mesto vyplatí 6,7 milióna eur.

„Zmluva nehovorí o tom, že uznávame tú pohľadávku, lebo stále ju spochybňujeme, ale máme na stole právoplatné rozhodnutie súdu, ktoré musíme rešpektovať. Čiže zaplatíme všetko to, čo nám určil súd, plus so spoločnosť PK Faktoring sme sa dohodli, že stiahne všetky ďalšie podania voči mestu Martin, lebo má ďalší súdny nárok voči mestu na takmer 11 miliónov eur, a za to si vypýtala 400-tisíc eur. Čiže spolu je to 6,7 milióna eur,“ povedal martinský primátor Andrej Hrnčiar.

Podľa Hrnčiara sa mesto rozhodlo ukončiť spor a vyplatiť pohľadávku, čo v minulosti odmietalo, pretože už vyčerpalo všetky právne možnosti. Po podpísaní dohody so spoločnosťou PK Faktoring musí mesto zaplatiť celú sumu do 6. októbra. „Rozhodli sme sa, že si zoberieme šesť miliónov úver a 700-tisíc zaplatíme z vlastných zdrojov,“ dodal Hrnčiar.

Po zaplatení pohľadávky môže mesto požiadať ministerstvo financií o zrušenie nútenej správy, v ktorej je od marca 2016. „Po podpise dohody musí byť dohoda zverejnená na internetovej stránke mesta Martin. Banka odošle uvedenú sumu z účtu mesta na účet majiteľa pohľadávky a následne ja spolu s primátorom pripravíme žiadosť na ukončenie nútenej správy, pretože pominú dôvody nútenej správy, a to je, že mesto Martin nebude mať záväzky po lehote splatnosti vo výške viac ako 15 percent z bežných príjmov,“ uviedla nútená správkyňa Jana Tomšíková.

Ministerstvo má na posúdenie žiadosti a zrušenie nútenej správy 60 dní, podľa Tomšíkovej by však už koncom októbra alebo začiatkom novembra mohlo mesto Martin začať fungovať v normálnom režime.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.