Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11781_thinkstockphotos 899589804 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
20. decembra 2018 SlovenskoEkonomika od ZilinaDen.sk Diskusia()

V Dubnici nad Váhom budú vyrábať nabíjacie stanice pre elektromobily, očakávajú aj podporu štátu

DUBNICA NAD VÁHOM 20. decembra (WebNoviny.sk) – Nabíjacie stanice pre elektromobily začala vyrábať v Dubnici nad Váhom spoločnosť MSM e-mobility, ktorá patrí do strojárskej skupiny MSM Group.

Spoločnosť už má po úspechu v tendri kontrakt na dodávku prvých 75 kusov pre parkoviská obchodného reťazca Penny Market v Maďarsku, kde ich vybavenie nabíjačkami prikazuje zákon. Výhľadovo ich má pre tento reťazec v priebehu piatich rokov dodať až 1 200.

Pri podpore elektromobility a rozšírení nabíjacích staníc na Slovensku očakáva autor myšlienky ich výroby Juraj Smatana z MSM e-mobility aktivitu samosprávnych krajov, miest a obcí, ako aj podporu štátu.

Akčný plán podpory elektromobility

Ministerstvo hospodárstva má pripravený akčný plán podpory elektromobility, ktorý obsahuje šestnásť opatrení, vrátane finančnej podpory na vybudovanie elektronabíjacích staníc pre samosprávy. Rezort hospodárstva chce podporovať aj budovanie nabíjacích staníc mimo hlavných cestných ťahov.

Na Slovensku je momentálne podľa dostupných údajov v prevádzke približne 3 000 elektromobilov a 250 nabíjacích staníc. MSM e-mobility je zatiaľ jediným slovenským výrobcom nabíjačiek pre elektromobily, nabíjať nimi možno vozidlá prakticky všetkých výrobcov, ktoré sú u nás dostupné.

„Stav s elektromobilmi je podobný tomu, aký bol pred rokmi s mobilnými telefónmi, keď bolo niekoľko rôznych druhov koncoviek. My dnes vieme okrem Tesly nabíjať akékoľvek vozidlá, ale predpokladáme, že v krátkej dobe príde k dohode na nejakom štandarde pre všetky elektromobily, a tak takáto otázka úplne odpadne. Čo sa týka kapacity batérií a nabíjania, tam naše nabíjačky zvládnu akýkoľvek elektromobil,“ povedal Tomáš Magyarics, predseda predstavenstva spoločnosti Vývoj Martin, ktorá patrí tiež do strojárskej skupiny MSM Group.

Zvýhodnení majitelia elektromobilov

Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla pri otvorení výroby nabíjacích staníc povedal, že momentálne sú majitelia elektromobilov zvýhodnení iba pri registračnom poplatku, ktorý je na úrovni len 33 eur. Ďalšie zvýhodnenia by mohol priniesť práve akčný plán, ktorý by mala vláda schváliť začiatkom budúceho roku.

Spoločnosť MSM e-mobility je v súčasnosti schopná vyrábať niekoľko sto kusov nabíjacích staníc ročne, keďže je súčasťou strojárskej skupiny s veľkými kapacitami, je schopná rýchlo reagovať na zvýšený dopyt po tomto druhu produkcie.

MSM Group zo sídlom v Dubnici nad Váhom zastrešuje zoskupenie viacerých spoločností zo segmentu obranného a strojárskeho priemyslu.

Viac k témam: elektromobil, elektronabíjačky
Zdroj: Webnoviny.sk – V Dubnici nad Váhom budú vyrábať nabíjacie stanice pre elektromobily, očakávajú aj podporu štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.