Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11987_4o8a0410 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
25. decembra 2018 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

V Bratislave platí zákaz použiť voľne dostupnú pyrotechniku, za porušenie hrozí pokuta

BRATISLAVA 25. decembra (WebNoviny.sk) – Podľa všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o pyrotechnike, ktoré pred dvomi rokmi schválili bratislavskí mestskí poslanci, v hlavnom meste SR Bratislave platí celoročný zákaz použiť voľne dostupnú pyrotechniku.

Ľudia tak majú nielen počas silvestrovských osláv zákaz používať výrobky kategórie F2 a F3, čo sú svetlice, petardy a ďalšia pyrotechnika, ktorá spôsobuje hluk. Povolené sú len scénické ohňostroje a také, ktoré odpaľuje profesionálna firma. Ľudia tiež môžu používať prskavky.

Silvestrovské oslavy v hlavnom meste SR Bratislave budú aj tento rok, na dodržiavanie zákazu budú dohliadať mestskí policajti, ktorí za porušenie VZN môžu vyrubiť pokutu.

Priestupky pri používaní pyrotechniky

Všeobecne záväzné nariadenie sa týka používania zábavnej pyrotechniky a iných pyrotechnických výrobkov, ktoré obsahujú výbušné látky alebo zmes látok, ktoré produkujú teplo, svetlo, zvuk, plyn alebo dym a ľudia ich bežne dostanú v obchodoch. Mestská polícia upozorňuje, že ľudia by pyrotechniku počas silvestrovskej noci nemali používať len pre hroziace sankcie, ale hlavne pre ochranu zdravia seba a ostatných. Počas minuloročnej silvestrovskej noci operační pracovníci mestskej polície v Bratislave na čísle 159 prijali 103 telefonátov.

„Tieto sa týkali najmä rušenia nočného pokoja, ale aj používania zábavnej pyrotechniky, ktorých bolo 68,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa bratislavských mestských policajtov Barbora Krajčovičová s tým, že najčastejšie občania telefonovali z okresov Bratislava II, Bratislava IV a Bratislava V. Ako dodala, každý takýto telefonát bol zo strany mestskej polície preverený.

„Nie vždy sa však podarilo priestupky zákazu používania pyrotechniky spoľahlivo zistiť, pretože od nahlásenia udalosti hliadkam v teréne uplynul istý čas a po príchode na miesto sa už priestupca na ňom nenachádzal,“ ukončila hovorkyňa.

Prijatie nariadenia malo zmysel

Hoci je počas silvestrovskej noci zakázané používanie voľne dostupnej pyrotechniky, aj napriek tomu ju ľudia so sebou vlani do mesta priniesli a počas noci ju aj vypúšťali.

„Opýtajte sa seniorov, rodín s malými deťmi i tých, ktorí majú doma zvieratá a povedia vám, že to má zmysel,“ odpovedal bývalý primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal na otázku, či malo prijatie VZN zmysel. Ľudí, ktorí pyrotechniku do centra mesta priniesli, označil za nezodpovedných voči ostatným občanom.

Hliadky mestskej polície vlani počas silvestrovskej noci riešili niekoľko prípadov používania zábavnej pyrotechniky maloletými, prípadne v Starom Meste dospelými osobami, aj v blokovom konaní, povedal minulý rok Peter Pleva z mestskej polície. V bratislavskom Starom Meste, kde bola silvestrovská oslava, mimoriadne udalosti mestskí policajti nezaznamenali.

V dvoch prípadoch hliadky privolávali zdravotníkov krátko pred polnocou na Laurinskú ulicu k alkoholom intoxikovanej osobe a krátko po polnoci po telefonáte z mestskej polície zdravotníci smerovali na Rázusovo nábrežie, kde lekárske ošetrenie potreboval Bratislavčan, ktorý si podvrtol členok. V Petržalke krátko pred 1:00 hliadka mestskej polície na Kopčianskej ulici spozorovala horiace kontajnery. Na miesto privolali hasičov, ktorí požiar zlikvidovali.

Viac k témam: Ivo Nesrovnal, Mestská polícia hlavného mesta SR Bratislavy, pokuta, pyrotechnika, Silvester
Zdroj: Webnoviny.sk – V Bratislave platí zákaz použiť voľne dostupnú pyrotechniku, za porušenie hrozí pokuta © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.