Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19188_zdravotnictvo 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
9. mája 2019 SlovenskoEkonomika od ZilinaDen.sk Diskusia()

Uvoľnenie 90 miliónov eur do zdravotníctva nič nerieši, podľa všeobecných lekárov chýbajú riešenia

BRATISLAVA 9. mája (WebNoviny.sk) – Uvoľnenie 90 miliónov eur do zdravotníctva podľa Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) nič nerieši.

Vedenie úplne rezignovalo

Ako spoločnosť uviedla vo svojom vyhlásení, rezortu chýba vízia riešenia personálneho a finančného marazmu slovenského zdravotníctva a jeho vedenie úplne rezignovalo na akékoľvek systémové nastavenie jeho fungovania. „Necháva sa unášať prúdom udalostí a pasívne čaká, ako to všetko dopadne,“ uviedla SVLS.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská po poslednom rokovaní vlády informovala, že rezort zdravotníctva má byť dofinancovaný sumou 90 mil.eur. „Päťdesiat miliónov uvoľní ministerstvo financií v najbližších dňoch a 40 miliónov formou pozmeňujúceho návrhu vo štvrtok v pléne,“ priblížila zámer ministerka.

Starostlivosť je na hranici kolapsu

Primárna zdravotná starostlivosti je podľa SVLS na hranici personálneho aj finančného kolapsu. Ako ďalej uviedla, dlhodobo upozorňuje na nedofinancovanie ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých.

„Salámová metóda dolievania peňazí do systému iba vtedy, keď sa niektorá jeho časť vzbúri a hasenie požiaru, keď je dom v plameňoch, je prejavom úplného diletantizmu a hazardu zo strany Ministerstva zdravotníctva SR. Výška platieb za poistencov štátu je bezprecedentným útokom na štátom garantovanú zdravotnú starostlivosť, tvorba ďalších astronomických dlhov nemocníc devastuje kvalitu starostlivosti o zdravie populácie, pokračuje exodus zdravotníckych pracovníkov z krajiny, ambulancie reálne stoja pred kolapsom,“ konštatovala SVLS.

Žiadajú krízový plán

Spoločnosť všeobecných lekárov vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby predložila krízový plán financovania rezortu zdravotníctva do konca roku 2019.

„Občanom, poskytovateľom aj zdravotným poisťovniam je treba otvorene povedať, čo je možné v zdravotníctve do konca roka finančne kryť a čo nie a za akých okolností,“ upozornila SVLS.

„Slovenské zdravotníctvo sa ocitlo vinou amaterizmu a nezodpovednosti štátu voči vlastným občanom v stave klinickej smrti – možno pacienta zresuscitujeme, ale zostanú mu trvalé následky,“ upozornila SVLS. Agentúra SITA požiada o reakciu ministerstvo zdravotníctva.

Viac k témam: Ministerstvo zdravotníctva SR, SVLS Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk – Uvoľnenie 90 miliónov eur do zdravotníctva nič nerieši, podľa všeobecných lekárov chýbajú riešenia © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.