Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11412_vszp 640x420.jpg
20. decembra 2018 SlovenskoEkonomika od ZilinaDen.sk Diskusia()

Úhrady lekárom za zdravotnú starostlivosť sú otázne, VšZP s nimi odmieta rokovať o zmluvách

BRATISLAVA 20. decembra (WebNoviny.sk) – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) považuje rokovanie o zmluvných podmienkach so Zväzom ambulantných poskytovateľov (ZAP) za ukončené. Vo štvrtok po rokovaní zo zväzom to uviedol podpredseda predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne Milan Horváth.

Vzhľadom na nekorektnosť, politizáciu a neadekvátnu eskaláciu rokovania,“ zdôvodnil Horváth. VšZP na rokovaní vyzvala vedenie ZAP-u, aby inštruovalo svojich členov k podpísaniu zmlúv na rok 2019.

Vyzývame lekárov, ktorí do dnešného dňa nepodpísali kontrakt so VšZP, že majú od nás k dispozícii návrhy zmlúv na podpis,“ Informoval Horváth.

Prostriedky im poisťovňa nechce dať

ZAP po rokovaní so VšZP uviedol, že poisťovňa má dostatok prostriedkov na kompenzáciu za obdobie, kedy členovia ZAP vypovedali zmluvy. Kompenzácia bola podmienkou zväzu, aby pristúpili k podpisu zmlúv s poisťovňou. Prostriedky im však poisťovňa podľa zástupcov zväzu nechce dať.

Zväz po rokovaní garantoval, že aj poistencom VšZP budú poskytovať zdravotnú starostlivosť v potrebnom rozsahu, tak ako doteraz.

Vôbec netušíme, nevieme, kto lekárom zaplatí za zdravotnú starostlivosť,“ povedal šéf Slovenskej lekárskej komory a člen ZAP Marian Kollár. Zároveň vyzval lekárov, aby sa k nim pridali s výpoveďami. Vyzval aj ministerku zdravotníctva, aby vstúpila do rokovania a zaujala stanovisko.

Deštrukcia ambulantného sektora na Slovensku

ZAP navyše v tlačovej správy vyhlásil, že „z dôveryhodných zdrojov dostal informáciu o skutočných dôvodoch neštandardného postupu vedenia VšZP„.

Ide o politický príkaz na nerokovanie s najväčšou organizáciou ambulantných poskytovateľov a „kartelová“ dohoda so zástupcami iných organizácií. Jediným sledovaným cieľom tejto aktivity je deštrukcia ambulantného sektora na Slovensku,“ tvrdí ZAP.

Vedenie VšZP podľa zväzu bojkotovalo opakované žiadosti o rokovanie so ZAP-om len preto, že nebola politická vôľa k tomu, aby k dohode došlo.

Viac k témam: Marian Kollár, VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa, ZAP Zväz ambulantných poskytovateľov
Zdroj: Webnoviny.sk – Úhrady lekárom za zdravotnú starostlivosť sú otázne, VšZP s nimi odmieta rokovať o zmluvách © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.