Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tunel Višňové
ilustračné: SITA
18. januára 2018 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Tunel Višňové na úseku D1 by mali preraziť až v polovici tohto roka

Tunel Višňové na úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala by mal byť prerazený až v polovici tohto roka. Taliansko-slovenské konzorcium spoločností Salini Impregilo a Dúha, a. s., Bratislava nesplnilo termín prerazenia tunela do konca minulého roka.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) potvrdila, že eviduje časový sklz na viacerých stavebných objektoch na stavbe úseku diaľnice. Ten mal byť pôvodne hotový do konca roka 2019, no pre omeškanie sa lehota výstavby môže predĺžiť o pol roka.

„NDS dostala nárok zhotoviteľa na predĺženie lehoty prerazenia tunela Višňové. V prípade, že meškanie zhotoviteľa bude vyššie ako možný oprávnený nárok na predĺženie lehoty výstavby, a tým aj na predĺženie kontrolného termínu na prerazenie tunela, NDS si uplatní sankcie podľa zmluvy. O posúdení nároku rozhoduje nezávislý stavebný dozor,“ vyjadrila sa hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

„Veľkým problémom je aj nedostatočné materiálno-technologické a personálne nasadenie zhotoviteľa, zhoršené geologické podmienky, napríklad nad výlomami počas razenia tunela, ale aj novo identifikované zosuvy na stavbe,“ upozornila Michalová. „Zhotoviteľa sme vyzvali na zvýšenie kapacít na stavbe a predloženie akceleračného plánu, ktorý zabezpečí dodržanie zmluvného termínu výstavby úseku,“ dodala hovorkyňa NDS.

NDS chystá oznámenie

Denník Hospodárske noviny v stredu informoval, že po nedodržaní termínu prerazenia tunela Višňové koncom vlaňajška NDS pripravuje oznámenie, ktorým upozorní zhotoviteľa stavby, že im zo zákona hrozí za omeškanie pokuta dva milióny eur. „Oznámenie o nároku bude pripravené do 19. januára tohto roka. Následne bude doručené stavebnému dozoru,“ uviedla Michalová pre denník. Stavebný dozor, ktorý tvoria spoločnosti ESP Consult zo Šamorína, SGS Czech Republic z Prahy a Infraprojekt z BRatislavy, rozhodne o oprávnenosti nárokov NDS.

Zhotoviteľ vlani na jeseň podľa HN žiadal o posunutie termínu z dôvodu, že výsledky geologického prieskumu v pôvodnej štôlni sa líšia od skutočných podmienok. „Kvôli zhoršenej geológii prichádza k strate – každý mesiac dvesto metrov oproti plánovanému výkonu v dobrej geológii,“ informovala vtedy mediálna poradkyňa spoločnosti Dúha Helena Tomková.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.