Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7694_pes_rataz 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
8. októbra 2018 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Tisíce psov na Slovensku strávia na reťazi celý život, Sloboda zvierat štartuje kampaň Stop reťaziam

BRATISLAVA 8. októbra (WebNoviny.sk) – Organizácia Sloboda zvierat odštartovala novú billboardovú kampaň a petíciu za zákaz držania psov na reťazi.

Ako vo vyhlásení uviedla koordinátorka kampane Silvia Čaňová, iniciatíva je odpoveďou na dlhodobú patovú situáciu vyplývajúcu z legislatívy, ktorá neumožňuje psom trpiacim na reťazi pomôcť. „Tisíce psov na Slovensku tak strávia na reťazi celý život a v zmysle platnej legislatívy im nemožno pomôcť,“ vyhlásila.

Vysvetlila, že držanie psov na reťazi súčasná legislatíva povoľuje. Reťaz nesmie byť kratšia ako 2,5 metra, musí mať otočnú karabínu a psovi ju možno pripnúť len na riadny obojok s nastaviteľným obvodom. Pes držaný na reťazi musí mať denne umožnený voľný pohyb.

Desiatky podnetov denne

Dodržiavanie tohto ustanovenia však v praxi nie je možné kontrolovať. Aj majitelia, ktorí svojho psa držia na reťazi, pri kontrole uvádzajú, že zviera denne púšťajú. Opak môžu dokázať často len nahlasovatelia, zväčša susedia, ktorí však svedčiť odmietajú a trvajú na anonymite.

„Denne prijímame desiatky podnetov zo strany verejnosti, v 90 percentách ide o psov držaných na reťaziach. Pri kontrole na mieste však majitelia tvrdia, že psa púšťajú na noc, že behá a stráži alebo že je pripnutý len na chvíľu,“ uviedol hlavný inšpektor Linky proti krutosti Slobody zvierat Jozef Chmel.

Kampaň Stop reťaziam

Pes patrí medzi spoločenské zvieratá a okrem pravidelného kontaktu s človekom potrebuje dennú aktivitu v podobe vychádzok a voľného pohybu. Reťaz psovi bráni v pohybe, kontakte s človekom a prostredím. Výsledkom býva trvalé poškodenie zdravia a poruchy správania.

„Drvivú väčšinu hlásených prípadov tvoria zvieratá z reťazí a ide zároveň o naše najvážnejšie prípady – zvieratá na metrových reťaziach, drôtoch či špagátoch často bolestivo vrastených do kože krku, pretože ich psíkom založia priamo na krk ešte ako šteňatám,“ vysvetlil Chmel.

Kampaň Stop reťaziam prostredníctvom billboardov upozorní širokú verejnosť na problém reťazí a prostredníctvom infoletákov učí majiteľov psov základom správnej starostlivosti. Táto téma je aj súčasťou výchovno-vzdelávacieho programu Slobody zvierat pre školy. Petíciu proti reťaziam podpísalo viac ako 20-tisíc občanov Slovenska, v novembri pribudne aj v elektronickom formáte.

Viac k témam: kampaň Stop reťaziam, petícia, Sloboda zvierat, zvieratá
Zdroj: Webnoviny.sk – Tisíce psov na Slovensku strávia na reťazi celý život, Sloboda zvierat štartuje kampaň Stop reťaziam © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.