Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14945_pochod 7 1 640x420.jpg
3. mája 2019 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Svetový deň slobody tlače pripomína, že bezpečnosť novinárov je po vražde Kuciaka prvoradá

BRATISLAVA 3. mája (WebNoviny.sk) – Sloboda tlače a bezpečnosť novinárov pri ich práci je prvoradá. Preto Asociácia vydavateľov tlače (AVT) s hlbokým znepokojením prijíma množiace sa informácie, ktoré po vražde novinára Jána Kuciaka prenikajú na verejnosť.

Sledovanie novinárov je neprijateľné

Uviedla to asociácia pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače, ktorý si v piatok pripomíname už 26. raz. Agentúre SITA jej stanovisko poskytla Eva Pauliaková z ascociácie.

„V demokratickej spoločnosti je neprijateľné sledovanie novinárov, ohrozovanie ich slobody a bezpečnosti. Rovnako sú nežiadúce verbálne prejavy a ataky politikov podkopávajúce dôveru v médiá a prácu novinárov,“ uviedla asociácia a dodala, že aj Index slobody tlače konštatuje opätovné prepadnutie Slovenska v rebríčku.

Oproti minulému roku sme sa prepadli z 27. na 35. miesto. Správa Reportérov bez hraníc spomína okrem vraždy Jána Kuciaka aj nevysvetliteľné zmiznutia ďalších dvoch novinárov – Paľa Rýpala a Miroslava Pejka.

Nespokojnosť s novelou tlačového zákona

Asociácia vydavateľov tlače opäť vyjadrila svoje vážne znepokojenie nad najnovším vývojom v oblasti mediálnej legislatívy a svoj nesúhlas s predloženou novelou z dielne poslancov Národnej rady SR za stranu Smer-SD.

„A tak viac ako rok po vražde novinára na Slovensku nielenže neplatia žiadne nové pravidlá na zvýšenie ochrany novinárov a zlepšenie ich postavenia, ale na programe dňa je na Slovensku snaha zvýšiť ochranu politikov a ich právo na odpoveď,“ dodala asociácia.

Zároveň vyzýva vládu, poslancov NR SR a zástupcov vplyvných profesných zoskupení, aby sa tiež pridali k mottu tohtoročného Svetového dňa slobody tlače, ktorým je obrana žurnalizmu. „Bez slobodných médií nie je totiž možná ani sloboda občanov,“ uzavrela Asociácia vydavateľov tlače v stanovisku.

Sloboda slova

V roku 1991 vyhlásila Organizácia Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru UNESCO 3. máj za Svetový deň slobody tlače. Valné zhromaždenie OSN o ďalšie dva roky schválilo tento dátum ako deň, keď sa majú pripomínať základné princípy slobody tlače.

Dve storočia pred vyhlásením dňa slobody tlače v roku 1791 začalo v Spojených štátoch amerických platiť prvých 10 dodatkov k Ústave USA. Ide o garancie základných práv a slobôd nazývané aj Listina práv USA (Bill of Rights), ktoré medzi iným garantujú ochranu slobody vierovyznania, slobody slova a tlače, petičné právo, právo pokojne sa zhromažďovať, právo držať a nosiť zbraň, ochranu osobného vlastníctva a ďalšie.

Viac k témam: Asociácia vydavateľov tlače, sloboda médií, UNESCO
Zdroj: Webnoviny.sk – Svetový deň slobody tlače pripomína, že bezpečnosť novinárov je po vražde Kuciaka prvoradá © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.