Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Skládka
ilustračné: SITA
6. júla 2018 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Súdny dvor EÚ dal Slovensku pokutu milión eur za neuzavretie skládky v Žiline

Slovensko musí zaplatiť jednorazovú pokutu milión eur za neuzatvorenie skládky odpadu Považský Chlmec v Žiline a denne ďalších 5 000 eur, od platnosti tohto rozsudku, až pokým nedôjde k vydaniu rozhodnutia o definitívnom uzatvorení a rekultivácii všetkých častí tejto skládky. Informoval o tom hovorca ministerstva životného prostredia (MŽP) Tomáš Ferenčák a vo vyhlásení aj Súdny dvor EÚ, ktorý rozsudok vyniesol.

„Súdny dvor EÚ považuje za potrebné uložiť Slovensku povinnosť zaplatiť do rozpočtu Únie paušálnu pokutu jeden milión eur, aby sa účinne predchádzalo budúcemu opakovaniu podobných porušení práva Únie,“ konštatuje v rozsudku súd. Súdny dvor tiež považuje za potrebné uložiť Slovensku povinnosť zaplatiť do rozpočtu Únie penále vo výške 5 000 eur za každý deň omeškania pri vykonaní opatrení potrebných na dosiahnutie súladu s rozsudkom, a to od dnešného dňa, až do dňa úplného vykonania rozsudku.

Ako vysvetlil Ferenčák, prípad uzatvorenia skládky odpadov v Považskom Chlmci sa ťahá už viac ako desať rokov. Rozhodnutie o uzatvorení a zrekultivovaní skládky v Považskom Chlmci malo byť podľa európskej smernice o skládkach odpadov vydané v roku 2009. Jej činnosť však vtedajšie úrady predlžovali tým, že povolili vytvoriť novú časť skládky. Tá síce technicky vyhovovala, ale bola súčasťou nevyhovujúcej skládky ako celku. Podľa Európskej komisie táto skládka porušovala európske právo, podľa ktorého sa v EÚ malo vykonávať len bezpečné a kontrolované skládkovanie, čo v rozsudku potvrdil aj Súdny dvor EÚ v roku 2013. Vzhľadom na to, že do dnešného dňa nedošlo k naplneniu tohto rozsudku a uzavretiu a zrekultivovaniu skládky ako celku, Súdny dvor EÚ pristúpil k uloženiu pokuty.

Uzatvorenie a rekultivácia skládky

Pred súdom podľa Ferenčáka zavážila skutočnosť, že Slovensko za posledné dva roky prijalo rázne opatrenia v boji proti skládkam. Už boli uzatvorené dve časti skládky a rezort presadil legislatívu, aby sa odstránili prekážky na uzatvorenie jej tretej časti. „Súdny dvor sa domnieva, že treba zohľadniť úsilie, ktoré Slovensko postupne vynaložilo na zabezpečenie vykonania rozsudku z roku 2013, ako aj to, že spolupracovalo s Komisiou počas konania pred podaním žaloby a že od 7. januára 2014 bola ukončená prevádzka predmetnej skládky,“ uviedol Súdny dvor EÚ. Vtedy Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) nariadila definitívne uzatvorenie a rekultiváciu skládky. Toto rozhodnutie sa však týkalo len dvoch častí skládky, no nevzťahovalo sa na jej tretiu časť z dôvodu nevyriešených vlastníckych práv k pozemkom pod skládkou.

Problémy s pozemkom

Envirorezort začal následne pripravovať novelu zákona o Integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania. Tá reaguje práve na situácie, keď niektorí prevádzkovatelia skládok síce odpad ďalej nenavážajú, no neplnia si povinnosť skládku uzatvoriť a rekultivovať ju na vlastné náklady, a ako dôvod uvádzajú nevysporiadané vlastnícke práva k pozemkom pod skládkou. Novela platí od júla, pričom na jej základe už začala SIŽP konanie o vydaní rozhodnutia o uzatvorení a rekultivácii skládky. Nová legislatíva totiž zaviedla mechanizmus, ako skládku uzavrieť a rekultivovať bez vysporiadania vlastníckych vzťahov. V prípade nedosiahnutia dohody prevádzkovateľa s vlastníkmi pozemkov pod skládkou dostáva SIŽP väčšie kompetencie a môže rozhodnúť o uzatvorení skládky aj bez súhlasu vlastníka pozemku.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.