Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11420_1 2 640x420.jpg
2. mája 2019 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Súd zamietol odvolanie podnikateľa Šajgala a poslal ho na osem rokov do väzenia

BANSKÁ BYSTRICA 2. mája (WebNoviny.sk) – Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici vo štvrtok zamietol odvolanie horehronského podnikateľa Igora Šajgala stíhaného v súvislosti s vraždou Jána Kubašiaka a potvrdil prvostupňový rozsudok o odňatí slobody na osem rokov väzenia a na peňažný trest 35-tisíc eur.

Rozhodnutie súdu je právoplatné a predseda senátu nariadil aj výkon trestu. Podnikateľ povedal, že je nevinný, má 65 rokov, je chorý a trest pre neho znamená trest smrti.

Tretie rozhodnutie prvostupňového senátu

Igora Šajgala v septembri 2018 senát Okresného súdu v Banskej Bystrici uznal za vinného, že si objednal lúpežný útok na svojho bývalého spoločníka Jána Kubašiaka a vydieral ho i s manželkou.

Išlo už o tretie rozhodnutie prvostupňového senátu v tejto veci, aktuálne po tom, ako Najvyšší súd SR zrušil doterajšie rozhodnutia prvostupňového i Krajského súdu v Banskej Bystrici a vec vrátil na doplnenie dokazovania na základe dovolania obžalovaného. Odsúdil ho na osem rokov väzenia a na peňažný trest 35-tisíc eur. Šajgalovi advokáti sa odvolali opäť a označili kľúčového svedka Róberta Petluša za nedôveryhodného.

Šajgal opakovane tvrdil, že sa s ním nikdy nestretol a lúpež dokumentov od Kubašiaka si neobjednal. Odvolací senát však poukázal na to, že Petluš podrobnosti akcie komunikoval so Šajgalovým známym, bývalým policajtom Miroslavom Rochovským. V októbri minulého roku Rochovského za sprostredkovanie akcie voči Kubašiakovi odsúdil prvostupňový súd na štyri roky nepodmienečne.

Kubašiaka zavraždili 14. novembra 2006

Podnikateľa Jána Kubašiaka z Polomky zavraždili 14. novembra 2006 pri útoku policajného komanda pod vedením Róberta Petluša.

Ten na akciu za peniaze naviedol trenčianskeho policajta Juraja Roszíka a jeho kolegu Róberta Červeňana. Ako objednávateľa útoku na Kubašiaka žaloval prokurátor jeho bývalého spoločníka Šajgala. Zároveň mu kládol za vinu i vydieranie manželov Kubašiakovcov.

Šajgal sa na odvolacom konaní v roku 2015 ospravedlnil zo zdravotných dôvodov, inak by ho bol súd vzal hneď do výkonu trestu. Pretože do väzenia nenastúpil, súd na neho vydal zatykač a odvtedy bol podnikateľ „nezvestný“ a aj pojednávanie po dovolaní na Najvyšší súd SR sa konalo ako proti ujdenému.

Na políciu prišiel ako Pavol Hazucha

Podnikateľa Šajgala zadržali v decembri minulého roku po tom, ako prišiel na obvodné oddelenie vo Veľkom Blhu požiadať o potvrdenie o strate dokladov.

Predstavil sa ako Pavol Hazucha, ale policajti vo svojom registri také meno nenašli. Jeden z pátračov ho však spoznal i napriek tomu, že Šajgal zmenil výzor. Podstatne schudol, mal tmavé vlasy a bradu. Svoju pravú identitu však nepoprel a na odvolacom konaní už mal pôvodnú farbu vlasov.

Obhajca Ondrej Zachar pre SITA potvrdil, že s rozhodnutím odvolacieho senátu nesúhlasia a napadnú ho podaním mimoriadneho opravného prostriedku na Najvyššom súde SR, ako to už raz urobili. Dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry je s verdiktom spokojný.

Krajský súd zamietol i odvolanie vdovy po Kubašiakovi, ktorá nesúhlasila s výrokom prvostupňového súdu, že svoje nároky na náhradu škody si má uplatniť v civilnom konaní. Šajgal si trest má odpykať v ústave so stredným stupňom stráženia.

Viac k témam: súdy, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd zamietol odvolanie podnikateľa Šajgala a poslal ho na osem rokov do väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.