Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tunel Višňové
ilustračné: SITA
20. marca 2017 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2017

Súd začal konkurzné konanie voči spoločnosti Dúha

Okresný súd Bratislava I začal konkurzné konanie voči spoločnosti Dúha, a. s., so sídlom v Bratislave. Návrh na vyhlásenie konkurzu na majetok dlžníka podala žilinská firma A. G. P., s. r. o.

Vyplýva to z rozhodnutia súdu zo 14. marca zverejneného v Obchodnom vestníku v pondelok 20. marca. Konkurzné konanie sa začína zverejnením rozhodnutia súdu a na základe neho Dúha musí napríklad obmedziť výkon činnosti len na bežné právne úkony.

Dúha považuje pohľadávky spoločnosti A. G. P. a ďalších dvoch firiem za 1 milión eur za fiktívne a rozhodla sa vec postúpiť orgánom činným v trestnom konaní. Ide o spor z rekonštrukcie obalového plášťa Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity (FCHPT STU) v Bratislave z júna 2014 až novembra 2015. Zákazku za 8,4 mil. eur vrátane dane z pridanej hodnoty získala Dúha a žilinská firma bola jej hlavným subdodávateľom s výkonmi v objeme 4 mil. eur.

Majiteľ Dúhy Miroslav Remeta na tlačovej besede v pondelok informoval, že jej subdodávateľ si na stavbe neplnil svoje záväzky, realizoval práce pri výmene okien nekvalitne a s nedostatočnými kapacitami. To spôsobilo výrazné omeškanie prác, ktoré mali byť pôvodne hotové vo februári 2015. Išlo o projekt financovaný zo zdrojov Európskej únie, jeho financovanie tak bolo pre meškanie ohrozené. Ekonomická situácia Dúhy a celej skupiny je podľa Remetu stabilná, pričom za minulý rok dosiahla celkový zisk pred zdanením vyše 6 mil. eur. Majiteľ Dúhy tvrdí, že konkurzné konanie nemá vplyv na riadnu činnosť a plnenie záväzkov firmy.

„Vyhrali sme tender, potom sa ukázalo, že dodávky nie sú schopní zvládnuť a postupne sa menil objem ich prác s dodatkami v zmluve. Dodávky meškali, nemali dostatočnú kvalitu, investor nás vyzval, aby sme zabezpečili iné kapacity,“ priblížil Remeta. Dodávateľ podľa neho napriek predĺženiu lehoty prác do leta 2015 nemal kapacity, hoci mu Dúha zabezpečila nákup materiálu zo zahraničia, aj okien. „Prešli sme na mesačné platby pre dodávateľa, zabezpečili sme financovanie celého projektu, aj tak boli stále boli problémy,“ uviedol Remeta. Dúha má aj preto spor s STU pre oneskorené vypratanie staveniska, keďže dodávateľ neodstránil svoje materiály.

Dodávateľ podľa Dúhy požadoval úhrady aj za práce nad rámec zmluvy o dielo, ktoré STU neakceptovala. Dúha tvrdí, že A. G. P. vystavil jednostranné fiktívne faktúry v rozpore so zmluvou a cieľom poškodiť ju, pričom pohľadávky v objeme 755 tis. eur z 1 mil. eur postúpil na spoločnosti Arbitrážny súd, s. r. o., Bratislava a Solvet, s. r. o., Žilina. Spomínaný súd medzitým vydal predbežné opatrenie o zákaze postúpenia týchto pohľadávok uvedeným trom firmám. Remeta povedal, že dodávateľ takto účelovo vytvoril podmienky na podanie návrhu na začatie konkurzného konania.

Konateľ A. G. P. Erik Ryban reagoval tým, že návrh na vyhlásenie konkurzu nie je v žiadnom prípade tendenčný a firma nemá záujem poškodiť Dúhu. „Boli sme naopak nútení podniknúť tento krok ako poslednú možnosť ako zabezpečiť svoju pohľadávku voči spoločnosti Dúha. Súčasťou návrhu vyhlásenia konkurzu na spoločnosť Dúha je taktiež označenie iných subdodávateľov, ktorým Dúha dlhodobo neuhradila faktúry,“ uviedol Ryban. Dlhodobé neuhradenie faktúr zhotoviteľom stavby podľa neho spôsobilo druhotnú platobnú neschopnosť firmy a výška pohľadávky voči Dúhe je pre A. G. P. likvidačná, absolútne obmedzila a paralyzovala činnosť firmy.

Konateľ A. G. P. uviedol, že celkový finančný objem jej dodávok a prác na uvedenej stavbe dosiahol zhruba 4,6 mil. eur, z čoho 3,5 mil. eur bolo počas realizácie projektu postupne uhradených. „Ako to už v slovenskom stavebníctve bežne chodí, problémy s platením faktúr začali na konci realizácie diela, a to z rôznych vymyslených dôvodov. Naša spoločnosť mala jednoznačný záujem projekt dokončiť, a preto do neho investovala aj nemalú časť vlastných finančných prostriedkov v záujme dokončenia diela,“ tvrdí Ryban.

Po ukončení diela generálny dodávateľ podľa A. G. P. odmietol realizované dielo protokolárne odovzdať a prevziať. „Zarážajúce na celom procese je, že STU dielo plne užíva a investor toto dielo prevzal bez závad a nedorobkov aj napriek tomu, že ho generálny dodávateľ protokolárne nikdy od nás ako jeho zhotoviteľa neprevzal,“ uviedol Ryban. A. G. P. podľa neho všetky svoje faktúry riadne vystavila a zaslala generálnemu dodávateľovi, ktorý ich riadne zaúčtoval a nikdy ich originály nevrátil.

Dúha spolu s talianskou spoločnosťou Salini Impregilo, S. p. A., je zhotoviteľom úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala v dĺžke 13,5 kilometra s tunelom Višňové (7,5 km). Diaľničný úsek neďaleko Žiliny je vo výstavbe od leta 2014 a mal by byť dokončený do konca roka 2019. Taliansko-slovenská stavebná skupina sa zaviazala diaľnicu vybudovať za zmluvnú cenu 409,8 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (491,76 mil. eur vrátane dane).

Spoločnosť Dúha, a. s. vznikla v máji 1994, má základné imanie 332,27 tis. eur. Akcionárom spoločnosti je cyperská firma Arleen Trading Limited so sídlom v Nikózii. Predchodkyňa Dúhy bola založená už v roku 1989 pôvodne s cieľom vyvíjania malých systémov na čistenie odpadových vôd. Firma v roku 1992 zmenila formu na s. r. o. a neskôr začala poskytovať komplexné služby pri nakladaní s odpadmi. Dúha podľa svojho portálu priamo, alebo cez dcérske firmy, vlastní viaceré skládky tuhého komunálneho odpadu v Prešovskom a Košickom kraji. Vykonáva tiež stavebnú a inžiniersku činnosť. Spoločnosť mala sídlo v Prešove do roku 2016 a v súčasnosti sídli v hlavnom meste.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.