Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Orchester pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com
14. septembra 2017 Podujatia a kultúra od ZilinaDen.skskozilina.sk, © ZilinaDen.sk

Štátny komorný orchester Žilina otvorí 44. sezónu, pripomenie si skladateľa M. Nováka

Štátny komorný orchester (ŠKO) Žilina otvorí vo štvrtok o 19. hodine 44. sezónu v Dome umenia Fatra v Žiline koncertom pod taktovkou amerického dirigenta Theodora Kuchara. Sólistkami večera budú slovenská harfistka Katarína Turnerová a maďarská klaviristka Klára Würtz.

Otvárací koncert pre harfu a orchester pripomenie významné životné jubileum jedného z najhrávanejších slovenských skladateľov – Milana Nováka. Tento rok skladateľ totiž oslávi 90-ročné jubileum a na koncert prijal pozvanie, čo je pre nás veľká česť.

Ďalšia časť koncertu je venovaná tvorbe Ludwiga van Beethovena, ktorá tvorí jeden z pilierov repertoáru ŠKO. Odznie jeho 3. klavírny koncert c mol a jedna z najveľkolepejších symfónií v hudobnej histórii – slávna Eroica, ktorú v čase vzniku napísal pre Napoleona. Po jeho korunovácii za cisára a následnom dobýjaní Európy Beethoven venovanie zrušil a napísal nové – pamiatke hrdinom. Symfóniu nakoniec daroval svojmu mecenášovi, kniežaťu Lobkovicovi.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...