Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11358_socialna poistovna 640x420.jpg
28. decembra 2018 SlovenskoEkonomika od ZilinaDen.sk Diskusia()

Sociálna poisťovňa vyplácala viac garančných dávok, a preto suma medziročne klesla pod 85 eur

BRATISLAVA 28. decembra (WebNoviny.sk) – Dávku garančného poistenia dostávalo zo Sociálnej poisťovne počas januára až októbra tohto roka priemerne mesačne 155 osôb. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška ide o nárast o 36 poberateľov dávky. Na uspokojenie mzdových nárokov zamestnancov v prípade platobnej neschopnosti zamestnávateľov poisťovňa za január až október tohto roka vynaložila 2,3 mil. eur, čo je medziročne viac o 422 tis. eur.

Priemerná vyplatená suma dávky garančného poistenia za desať mesiacov tohto roka predstavovala 1 487,90 eura. Medziročne tak klesla o 84,70 eura. Uvádza sa to v správe o hospodárení Sociálnej poisťovne za január až október tohto roka.

Garančné poistenie je poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca a na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.

Zamestnanec v pracovnom pomere, člen družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu, a fyzická osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, má nárok na jednorazovú dávku garančného poistenia, ak sa jeho zamestnávateľ stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť jeho nároky vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu.

Viac k témam: Sociálna poisťovňa
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálna poisťovňa vyplácala viac garančných dávok, a preto suma medziročne klesla pod 85 eur © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.