Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18783_dzurinda 1 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
1. mája 2019 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Slovensko už podľa Dzurindu postupne dobieha najlepšie krajiny Európskej únie

BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) – Slovensko si v stredu pripomína pätnáste výročie od vstupu do Európskej únie (EÚ). Podľa bývalého predsedu vlády SR a v súčasnosti prezidenta Inštitútu pre politiku a reformy a Centra pre európske štúdiá Wilfrieda Martensa v Bruseli Mikuláša Dzurindu ide členstvo v EÚ Slovensku k duhu.

Pomaly dobiehame najlepších

Ako uviedol pre agentúru SITA, „každým rokom sa o niečo viac ako jedno percento približujeme úrovňou svojich príjmov k úrovni príjmov Nemcov. Iste, niekomu sa to môže zdať pomalé, ale postupne dobiehame najlepších.“

Podľa Dzurindu je preto dôležité tešiť sa z bezpečnosti a z toho, že v Európe vládne mier. „Zväčšili sa možnosti nájsť si prácu, ale aj študovať, obstarať si kvalitnejšie zdravotné zabezpečenie a cestovať, žijeme dlhšie a lepšie,“ zdôvodňuje Dzurinda.

Migráciu považuje za výzvu

Na druhej strane však zdôrazňuje, že čím sa máme lepšie, tým výraznejšie klesá ochota, vôľa a odvaha politických lídrov presadzovať potrebné zmeny. Za jednu z najväčších výziev súčasnosti považuje Dzurinda migráciu.

Keďže zodpovední lídri neraz váhajú, alebo sa boja prijať opatrenia, ktoré sú krátkodobé, bolestivé a nepopulárne, uvoľnený priestor využívajú populisti a extrémisti,“ objasňuje Dzurinda.

Preto podľa neho treba jasne vymedziť, za ktoré oblasti zodpovedajú inštitúcie únie a za ktoré nesú zodpovednosť členské štáty. „Európske inštitúcie by sa nemali miešať do oblastí, za ktoré zodpovedajú členské štáty, a tie by sa nemali vyhovárať za zlyhania, ktoré spadajú do národnej kompetencie,“ mieni Dzurinda.

Dôležitosť účasti na eurovoľbách

Poukazuje taktiež na fakt, že v súčasnosti je EÚ viacrýchlostná. Niektoré členské štáty podľa jeho slov ešte stále zotrvávajú na čo najdôslednejšej zvrchovanosti a suverenite, a to aj v oblastiach, kde by sa žiadala užšia spolupráca.

Je tomu tak okrem eurozóny aj v oblastiach zahraničnej politiky, obrany či ochrany vonkajších hraníc. EÚ preto bude fungovať v rôznych ´podskupinách´ – diferencovane, ale to len po istý čas,“ vysvetľuje bývalý premiér. Únia je totiž podľa neho stále príťažlivá, keďže ako vidíme, ani Veľkej Británii sa z nej veľmi nechce odchádzať.

Dzurinda preto zdôrazňuje dôležitosť účasti na blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu (EP), aby bol parlament reprezentatívny, aby odzrkadľoval čo najširšie spektrum občanov, aby mal teda vysokú legitimitu.

Ísť voliť treba aj preto, aby sme si do EP vybrali nielen reprezentatívnych ľudí, ale tiež ľudí, ktorí dokážu presadzovať naše záujmy, hodnoty, priority, opierajúc sa pritom o naše skúsenosti,“ dodáva Dzurinda.

Viac k témam: Európska únia, Európsky parlament (EP), eurovoľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko už podľa Dzurindu postupne dobieha najlepšie krajiny Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.