Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10925_01 13 640x420.jpg
1. mája 2019 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Slovensko sa v Únii aktívne zapája do riešenia otázok bezpečnosti, hodnotí minister Gajdoš

BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) – Slovenská republika si v stredu pripomína 15. výročie vstupu do Európskej únie, ktorej členom sa spolu s ďalšími deviatimi krajinami stala 1. mája 2004.

Počas tohto obdobia sa podľa Ministerstva obrany SR aktívne zapájala do riešenia spoločných otázok v oblasti bezpečnosti a obrany, plnenia záväzkov v rámci medzinárodného krízového manažmentu, ako aj do viacerých nových iniciatív ako sú Stála štruktúrovaná spolupráca EÚ v oblasti obrany (PESCO) alebo vznikajúci Európsky obranný fond.

Podporujeme posilňovanie spolupráce

„Slovensko podporuje posilňovanie spolupráce členských štátov EÚ v oblasti obrany na všetkých úrovniach a priamo k jej prehlbovaniu aj prispieva,“ zhodnotil minister obrany Peter Gajdoš.

Ako ďalej vysvetlil, príspevok Slovenska je viditeľný nielen v rámci PESCO, kde sa naša krajina zúčastňuje spolu na ôsmich projektoch a iniciovala a vedie vlastný projekt EuroArtillery týkajúci sa nepriamej palebnej podpory, ale oveľa dlhodobejšie aj v rámci medzinárodného krízového manažmentu EÚ.

Uznávaná súčasť medzinárodných tímov

„Naši profesionálni vojaci sa počas pôsobenia v misiách a operáciách pod vedením Európskej únie stali uznávanou súčasťou medzinárodných tímov, pričom sa ich už v zahraničí vystriedalo viac ako 900 a v súčasnosti v nich pôsobí 42 slovenských vojakov,“ doplnil minister obrany.

V roku 2017 sa pod vedením Európskej únie slovenskí vojenskí policajti historicky prvýkrát zapojili aj do námornej operácie EUNAVFOR MED Sophia. Slovenskí vojaci dlhoročne pôsobia v rámci operácie EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine a v pozorovateľskej misii EUMM v Gruzínsku, a v minulosti sa zúčastnili napríklad aj na výcvikovej misii EUTM v Mali.

Dvadsať rokov spoločnej obrany

Členom Európskej únie sa Slovenská republika stala v roku 2004 spolu s Českou republikou, Cyprom, Estónskom, Maďarskom, Lotyšskom, Litvou, Maltou, Poľskom, a Slovinskom. Spoločná bezpečnostná a obranná politika EÚ vznikla v roku 1999 a jej aktívnym spolutvorcom je od roku 2004 aj Slovensko.

Ministri obrany SR a ďalší predstavitelia Ministerstva obrany SR sa aktívne zúčastňujú na spoločných rokovaniach so svojimi európskymi kolegami, aby hlas Slovenska bol v EÚ počuť aj pri takej náročnej téme, akou je bezpečnosť a obrana.

Viac k témam: Európska únia, Ministerstvo obrany SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko sa v Únii aktívne zapája do riešenia otázok bezpečnosti, hodnotí minister Gajdoš © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.