Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11754_ifr0574auto 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
19. decembra 2018 SlovenskoEkonomika od ZilinaDen.sk Diskusia()

Slovensko by malo urobiť pre problémy s vyplácaním farmárov ešte viac, tvrdia europoslanci

BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) – Pre riešenie problémov s vyplácaním podpory farmárom na Slovensku sa urobili nejaké opatrenia, veľa by však ešte bolo potrebné urobiť.

Taký je záver misie poslancov Európskeho parlamentu (EP) z Výboru pre kontrolu rozpočtu, ktorá sa zamerala najmä na problémy s vyplácaním podpôr na východe Slovenska, ktoré vyplávali na povrch po vražde novinára Jána Kuciaka v súvislosti s jeho posledným článkom.

Čech hovorí o mafiánskych praktikách

Europoslanci počas aktuálnej misie absolvovali niekoľko stretnutí s viacerými skupinami farmárov, novinármi, neziskovými organizáciami, navštívili platobnú agentúru aj ministerku pôdohospodárstva.

Výsledkom ich diskusií je viacero odporúčaní, ktoré by mohli situáciu s platbami farmárom na Slovensku podľa nich zlepšiť. Ide predovšetkým o problém, keď na jeden pozemok žiada podporu viacero subjektov a malí farmári sa tak k podpore ani na svoje pozemky často nevedia dostať.

Český europoslanec Tomáš Zdechovský hovorí, že mnoho týchto prípadov sa môže javiť ako mafiánske praktiky. Od farmárov dostali počas svojich stretnutí množstvo materiálov, na základe ktorých sa chcú zodpovedných inštitúcií pýtať, prečo rozhodli, ako rozhodli a prečo konkrétne platby smerovali niektorým subjektom.

Šéf delegácie Derek Vaughan dodal, že podobné praktiky v inej krajine Európskej únie nezaznamenali. Zároveň však pripomenul, že slovenské orgány činné v trestnom konaní na týchto prípadoch stále pracujú.

Lepšia komunikácia

Podľa Vaughana by pri riešení tejto situácie pomohla aj lepšia komunikácia. Či už medzi farmármi, alebo medzi vládou a podnikateľmi v agrosektore. Farmári sú totiž podľa neho rozdrobení a tak nedostatočne počuť ich hlasy. Častejšie diskusie medzi vládou a farmármi by zase mohli pomôcť vyriešiť niektoré problémy.

„Dialóg je podľa nás veľmi dôležitý,“ tvrdí Vaughan. Ako dodal, priestor na zlepšenie europoslanci vidia aj v legislatíve, ktorá rieši vzťahy k pozemkom. Vláda by preto podľa nich v smere pozemkových úprav mohla urobiť viac. Situáciu by zlepšili aj opatrenia zameraná na urýchlenie riešenia sporov súvisiacich s platbami pre farmárov.

Vaughan reagoval aj na vyjadrenia ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej, podľa ktorej je otázne, čo vlastne chcú na Slovensku europoslanci kontrolovať.

Šéf misie z europarlamentu však tvrdí, že ich úlohou v rámci Výboru pre kontrolu rozpočtu je ubezpečovať sa, či sú zdroje Európskej únie využívané efektívne a v súlade s pravidlami. Podobná delegácia pritom Slovensko navštívila aj v marci tohto roku, krátko po zverejnení posledného článku Jána Kuciaka. Ich zistenia z aktuálnej misie budú sprístupnené aj vo verejnom dokumente.

Viac k témam: Európsky parlament, farmári, Gabriela Matečná, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko by malo urobiť pre problémy s vyplácaním farmárov ešte viac, tvrdia europoslanci © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.