Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Animation karaoke battle_fest anča
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jakub Jančo
22. júna 2016 Podujatia a kultúra od ZilinaDen.skTS, © ZilinaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Slávni režiséri už o pár dní predstavia na Fest Anči svoje najlepšie filmy

Medzinárodný festival animácie Fest Anča sa koná 29. júna – 3. júla v Žiline. Festival tento rok navštívi originálny kreatívny tandem bratia Quayovci.

Ďalším fascinujúcim tvorcom na Fest Anči bude Steven Woloshen, ktorý animuje filmy priamo na filmový pás. Preto je skutočným zážitkom vidieť ho priamo v pracovnom procese. Túto príležitosť budú mať aj všetci návštevníci Fest Anče, ba dokonca si budú môcť vyskúšať animovanie priamo na filmový pás počas workshopu Scratchatopia. Steven Woloshen prezradí viac o technike bezkamerovej animácie aj na svojom masterclasse.

Špecialitou deviateho ročníka bude Balkánsky fokus. „Premietneme najnovšie filmy, ale aj snímky, aké zarezonovali v historickom kontexte animovanej tvorby jednotlivých krajín Balkánu,“ prezradil Maroš Brojo. „Tvorcov animovaných filmov určite poteší osobná účasť Vanje Andrijevic zo v súčasnosti najúspešnejšieho chorvátskeho štúdia Bonobostudio, ktorá samozrejme prinesie so sebou aj ich filmy,“ dodal.

Cieľom Fest Anče je predstaviť slovenskému publiku tie najlepšie diela z dielne srbských, slovinských, chorvátskych a gréckych tvorcov. Ako sľubuje programový riaditeľ: „Na chvíľu sa diváci ocitnú aj v medziplanetárnom priestore v roku 3084 vďaka prvej rumunskej celovečernej sci-fi snímke Delta Space Mission režisérov Mircea Toiu a Călina Cazana.“

Okrem súťažných sekcií, ktoré divákom predstavia čerstvú animovanú tvorbu z celého sveta, sa môžete tešiť aj na viaceré výnimočné snímky v tematických sekciách, ako sú napríklad Svetová panoráma, Entity, Web(seriály) atď. V nočných hodinách Fest Anča napríklad premietne Extrémne krátku sekciu extrémne krátky filmov, Súčasnú abstraktnú animáciu a filmy pre naozaj náročného diváka v sekcii Anča v Mordore. Súčasťou polnočných projekcií budú aj filmy a animované gifká Cyriaka Harrisa.

Festival ani tento rok nezabúda na najmladších divákov. Tých okrem možnosti hlasovať o najlepšom filme v Medzinárodnej súťaži detských filmov, vzácnych archívnych večerníčkov či celovečerných animovaných rozprávok čaká napríklad workshop, na ktorom si zo škatuľky od zápaliek alebo cukríkov či z malinovkovej plechovky budú môcť vyrobiť pinhole fotoaparát a vytvoriť si fotografie na čiernobiely svetlocitlivý papier. Jedným z partnerov Fest Anče je aj Telka v meste, ktorá odvysiela celovečerné rodinné rozprávky na Hlinkovom námestí v Žiline.

V jedinečných priestoroch Novej synagógy sa bude konať podujatie Fest Anča Game Days. Prídu napríklad tvorcovia série Serious Sam a aktuálne vysoko hodnotenej puzzle hry Talos Principle, vývojári z Amanita Design s ich najnovšou adventúrou Samorost 3 alebo zástupcovia veľkého animačného štúdia Platige Image. Okrem toho si budú návštevníci môcť vyskúšať najväčšie vychytávky v oblasti virtuálnej reality, napríklad headsety Oculus Rift a HTC Vive.

Špecifikom Fest Anče je jej multižánrovosť a ambícia prenikať za múry samotných miest konania. Každý rok umelci spoločne vytvárajú na stenu podchodu veľkoplošnú maľbu v štýle street artu, komiksu či kresleného vtipu. Každoročným lákadlom Fest Anče je výrazný hudobný program, ktorého súčasťou je aj živá hudba k filmom. Tentoraz bude Jonatán Pastirčák hudobne sprevádzať Allegro non Troppo.

Deviaty ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča sa bude konať v priestoroch kultúrneho centra Stranice Žilina-Záriečie, v podmanivých priestoroch Bábkového divadla, Novej Synagógy, v Mestskom divadle a vďaka Telke v meste aj na Hlinkovom námestí. Program festivalu si môžete pozrieť TU.

Poster fest anca 2016.jpg

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.