Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11841_betlehem 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
21. decembra 2018 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Skauti z Prievidze si prevzali Betlehemské svetlo, rozšíria ho v meste aj okolitých obciach

PRIEVIDZA 21. decembra (WebNoviny.sk) – Skautskí dobrovoľníci budú aj tento rok roznášať Betlehemské svetlo. Plamienok z Baziliky Narodenia Pána sa rozšíri aj po Prievidzi a okolitých obciach na hornej Nitre.

Prievidzskí skauti zanesú svetlo do zariadení pre seniorov, na Vianočné trhy, kde vystúpia 22. decembra o 10:15 s krátkym programom a oficiálne ho odovzdajú vedeniu mesta Prievidza. Napokon na Štedrý deň ho skauti poskytnú všetkým záujemcom, aby im mohlo svietiť pri sviatočnom stole. Agentúru SITA o tom informoval vodca 14. zboru Alojz Vlčko.

Dlhoročná tradícia

Skauti rozdajú Betlehemské svetlo všetkým záujemcom v Prievidzi a Bojniciach na Štedrý deň 24. decembra 2018 medzi 13:00 a 14:00 vo všetkých mestských častiach.

Okrem toho Betlehemské svetlo skauti rozdajú na Štedrý deň aj po skončení vigílnych svätých omší, približne medzi 17:00 a 17:30, pred Kostolom sv. Bartolomeja v Prievidzi, pred Kostolom Najsvätejšej Trojice a tiež pred Kostolom sv. Terézie z Lisieux. Rovnako budú aj pred Kostolom sv. Martina v Bojniciach.

Skauti z Prievidze si prevzali Betlehemské svetlo 16. decembra na slávnosti vo Svite, odkiaľ putuje do Poľska, na Ukrajinu a do všetkých kútov Slovenska. Od tohto dňa už horí aj v metropole hornej Nitry.

Slovenskí skauti prevzali Betlehemské svetlo od rakúskych skautov po prvýkrát v roku 1990 vo Viedni a odvtedy ho každoročne distribuujú ľuďom po celom Slovensku. Tradične ho odpaľujú na ekumenickej slávnosti, kam ho prinesie z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme Dieťa svetla – rakúske dievča alebo chlapec, ktorí toto vyznamenanie získali za svoje príkladné správanie a ochotu pomáhať druhým. Tento rok je to už tridsať rokov od prvého odpálenia a celá slávnostná ceremónia sa presunula z Viedne do Linzu – mesta, kde sa celá novodobá tradícia Betlehemského svetla začala,“ informoval Vlčko.

Symbol nádeje a lásky

Tradícia Betlehemského svetla v Európe vznikla v roku 1099, keď turecké mohamedánske kmene okupovali Svätú zem. Na výzvu pápeža Urbana II. európski rytieri zorganizovali križiacku výpravu do Palestíny a oslobodili Betlehem a Jeruzalem.

Jeden člen výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z “večného” svetla, ktoré horí v Betleheme. Svoj sľub dodržal a na Vianoce v roku 1099 sa vrátil do Florencie so zapálenou sviecou, ktorej plamienok pochádzal z Betlehema.

Sviecu umiestnili v kostole a odtiaľ si ostatní obyvatelia Florencie brali svetlo do svojich domovov. Táto tradícia pretrváva dodnes a Betlehemské svetlo sa tak stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia.

Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru, jednoty – spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo či sú bez vyznania.

Viac k témam: Betlehemské svetlo, skauti
Zdroj: Webnoviny.sk – Skauti z Prievidze si prevzali Betlehemské svetlo, rozšíria ho v meste aj okolitých obciach © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.