Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
zdravotné sestry
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
26. novembra 2015 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2015

Sestrám hrozí od odborov pokuta za stiahnutie výpovedí. Vyplýva to z dohody o solidarite

Ak sestry stiahnu svoje výpovede, hrozí im pokuta od odborového združenia. Vyhlásil to na brífingu minister zdravotníctva SR Viliam Čislák. Súčasťou výpovedí sestier je totiž aj dohoda o solidarite.

Ak zdravotník poruší záväzky v tejto zmluve, je povinný uhradiť do siedmich dní Odborovému združeniu sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) sumu 3 300 eur,“ zacitoval minister z dohody.

Čislák nerozumie, prečo by sa mali členky odborového združenia takto zaviazať. „Vydieranie, zastrašovanie a mocenský prístup je práve zo strany odborových združení,“ poznamenal minister. Parlament v stredu schválil kritizovanú novelu o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Novela účinná od 1. januára budúceho roka má podľa ministra zabezpečiť rovnaké odmeňovanie všetkých zdravotníckych pracovníkov.

Na znak protestu vyzýva Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek kolegyne a kolegov v zdravotníckych zariadeniach, aby podali výpovede. Ako upozornila šéfka sesterských odborov Monika Kavecká, v stredu podalo výpovede v Žiline cez 200 sestier a pôrodných asistentiek.

Ako informoval novinárov Čislák, priemerná mzda sestry v Žiline je 1 100 eur, v neštátnych zariadeniach okolo 700 eur. „V budúcom roku na základe tohto zákona, do tejto nemocnice príde skoro milión eur navyše. Čiže v žiadnom prípade nenastane zníženie platov, tak ako to viackrát predstaviteľky odborových združení deklarovali, dokonca aj v štátnych nemocniciach dôjde k navýšeniu,“ povedal minister. Dôležitý je podľa neho aj fakt, že šéfka sesterských odborov Kavecká je zo Žiliny a má vplyv na nemocnicu.

Ak sú členky odborov presvedčené, že novela zákona je zlá, tak sa minister pýta, prečo si ich musia zaviazať spomínanou pokutou, v prípade ak stiahnu výpovede. Čislák opätovne pripomenul, že základné požiadavky boli splnené.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.