Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Automobilový závod, kia, výrobná hala
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
22. júna 2018 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Rekvalifikáciu pre automobilky absolvuje prvých 500 nezamestnaných

Prvých 500 nezamestnaných evidovaných na úradoch práce sa v júni zapojilo do 21-dňovej rekvalifikácie pre automobilový priemysel. Do akej miery bude úspešná a efektívna sa zatiaľ neodvážilo odhadnúť ani ústredie práce, ani Zväz automobilového priemyslu.

„Uvidíme, koľkí z nich prejavia záujem a budú vhodní na tie nadstavbové odborné kurzy. Všetci ostatní dostanú ponuku na prácu v prvom momente pre zamestnávateľov Zväzu automobilového priemyslu a ich dodávateľov, ale samozrejme je to na dobrovoľnosti každého jedného uchádzača. Každý, kto úspešne ukončí tento kurz, ho ukončí aj s konkrétnou pracovnou ponukou, takže budeme veľmi pozorne sledovať záujem uchádzačov o zamestnanie a do akej miery sa naozaj uplatnia a udržia na tom otvorenom trhu práce,“ povedal generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič.

Pre viacerých ide o náročnú prácu

Rekvalifikácia prebieha v 30 mestách po celom Slovensku v školách alebo priamo vo fabrikách. Asi dvadsať nezamestnaných zo Žiliny a okolia sa školí v priestoroch vzdelávacieho centra automobilky Kia. Z troch oslovených si zatiaľ len jeden vie reálne predstaviť, že by si takouto prácou zarábal a teda, že by po skončení rekvalifikácie prijal pracovnú ponuku od niektorej automobilky alebo jej dodávateľa. „Neviem, toto šróbovanie, mne to nejde, pre mňa je to náročné. Neviem si predstaviť, že by som niečo takéto robil, asi nie,“ povedal 30-ročný Ján zo Žiliny.

Martina zo Žiliny doteraz pracovala v administratíve. Rekvalifikáciu pre automobilový priemysel berie ako príležitosť naučiť sa niečo nové. „Nikdy nehovor nikdy, sa vraví, takže nemôžem povedať do budúcnosti, že sa na takom mieste neobjavím, ale momentálne to neplánujem. Doteraz som pracovala v administratíve, takže vzhľadom na to si to momentálne neviem predstaviť,“ povedala Martina.

Osemnásťročný Dominik z Rosiny pri Žilinene dokončil strednú zdravotnícku školu, vždy ho viac bavili autá. Ak si zvykne na osemhodinový pracovný čas, tak si prácu v automobilke vie predstaviť. „No tých osem hodín denne je si myslím veľa, ale je to celkom zaujímavé a je tu aj sranda, takže dalo to niečo do života. Keď dostanem ponuku, určite ju zoberiem,“ povedal Dominik.

Získavanie kvalifikácie

Viceprezident Zväzu automobilového priemyslu Július Hron očakáva, že reálne by sa v automobilovom priemysle mohol zamestnať a aj vydržať pracovať každý piaty takto rekvalifikovaný nezamestnaný, čo by bol podľa neho úspech. Na rozdiel od predchádzajúcich projektov, ktorými sa štát snažil nezamestnaných preškoliť pre automobilky, je totiž tento projekt podľa Hrona pripravovaný systémovo a pre reálne potreby automobilového priemyslu.

„A hlavne v tej kombinácii 30 percent teoretické a 70 percent praktické s tým, že časť svojej praxe si môžu odskúšať aj priamo vo výrobných závodoch. Takže vlastne títo uchádzači idú zážitkovou formou a ja si myslím, že práve tá rozhodne o tom vzťahu, záujme a tiež perspektíve uchádzačov. Takže tu vidím rozdiel medzi doterajšími kurzami, ktoré boli viac teoretické a krátkodobé a toto je vlastne kurz, v ktorom za prvých 21 dní môžu získať prvú kompetenciu, to je tá operátorská, ale po nej sa môžu posúvať už aj na plnohodnotné kvalifikácie, ktoré im zabezpečia celkový rozvoj do života,“ povedal Hron.

Vládny projekt Pripravený na prácu by mal do konca tohto roka umožniť rekvalifikáciu 5 000 uchádzačom o zamestnanie a do marca 2021 rekvalifikovať pre automobilový priemysel celkovo až 20 000 nezamestnaných. Projekt počíta s celkovými nákladmi takmer 31 miliónov eur.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.