Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18885_reduta 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
3. mája 2019 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Reduta v Spišskej Novej Vsi potrebuje rekonštrukciu, ale na opravy nemajú dostatok financií

POPRAD 3. mája (WebNoviny.sk) – Mesto Spišská Nová Ves a Košický samosprávny kraj (KSK) zatiaľ nevedia nájsť spoločné riešenie financovania potrebnej rekonštrukcie historickej Reduty v centre mesta. Obnovu potrebuje predovšetkým časť, v ktorej sa nachádza Spišské divadlo, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.

Musia hľadať aj iné zdroje

Primátor mesta Pavol Bečarik pre agentúru SITA povedal, že na rekonštrukciu celej budovy je potrebných odhadom tri milióny eur, v prípade opráv len priestorov divadla do 500-tisíc eur. Podľa predsedu KSK Rastislava Trnku nie je možné dať jasnú odpoveď na to, či samotný kraj uvoľní nejaké peniaze na tento účel.

Je potrebné, aby prispel aj Košický samosprávny kraj, aj mesto Spišská Nová Ves, a je potrebné hľadať aj iné zdroje financovania, keďže ide o náročnú rekonštrukciu. Bol by som rád, keby sa budova zrekonštruovala naraz a nie po etapách,“ uviedol počas štvrtkového výjazdu v Spišskej Novej Vsi.

Havarijný stav priestorov divadla

Reduta z dielne architekta Kálmána Gerstera je secesnou stavbou postavenou v rokoch 1899 – 1902. Podľa primátora Bečarika už prešla niekoľkými rekonštrukciami, ide však o náročnú stavbu. Ako povedal, obáva sa aj prevádzky Spišského divadla, ktorého priestory by sa časom mohli dostať do havarijného stavu.

Pred niekoľkými rokmi tam spadla omietka, umiestnili tam vtedy sieťku. Javisková časť je v horšom stave ako divácka. Keď tieto priestory minulý rok v lete vytopilo, riešili sme to, avšak nie komplexne. Chceme to zachrániť, aby sme nedospeli do bodu, keď nám padne omietka na hlavu či kulisa, zhorí nám elektrika či zatopí priestory pre zlú kanalizáciu,“ vysvetlil pre agentúru SITA.

Košický kraj chce pomôcť

Košický samosprávny kraj je podľa predsedu pripravený pomôcť. „Táto budova je jedna zo štyroch podobných v rámci nášho kraja, a je jedna z najkrajších budov na Slovensku,“ povedal Trnka, podľa ktorého musí byť v záujme kraja sa o budovu starať.

Verí, že v blízkej budúcnosti prídu spolu s mestom Spišská Nová Ves s riešením daných problémov. Vyšší územný celok sa podľa jeho slov v minulosti zapojil do výzvy s cieľom získať peniaze z grantov, nebol však úspešný.

Tým pádom sa nám možnosti zužujú. Nie je ich veľa a budeme o nich naďalej rokovať aj s vedením mesta tak, aby sme prišli s riešením, ktoré bude vyhovovať všetkým zainteresovaným stranám,“ dodal.

Výstavba Reduty stála na prelome 19. a 20. storočia takmer pol milióna korún a dodnes sa na Slovensku zachovalo iba osem takýchto historicky cenných divadelných budov. V budove sa v súčasnosti nachádza Spišské divadlo, reštaurácia, koncertná sála aj viacero ďalších prevádzok.

Viac k témam: KSK Košický samosprávny kraj, rekonštrukcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Reduta v Spišskej Novej Vsi potrebuje rekonštrukciu, ale na opravy nemajú dostatok financií © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.