Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mesto_tovaren_pixabay 1.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
24. januára 2017 Novinky od ZilinaDen.sk© ZilinaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Problémy s vysokou koncentráciou znečisťujúcich prachových častíc PM10 má už aj Žilina

Po pondelňajšej noci sa k oblastiam, ktoré majú problémy s vysokou koncentráciou znečisťujúcich prachových častíc, pridala aj Žilina. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pre ňu vydal signál „Upozornenie“.

Prvý stupeň smogovej situácie okrem Žiliny platí aj pre Nitru. Ružomberok, Trenčín, Topoľníky, Veľkú Idu a Košice. Signál pre Žilinu bol vydaný po prekročení prahu µg.m-3 dva po sebe nasledujúce dni.

Vysoké koncentrácie prachových častíc boli v Žiline namerané v piatok a v sobotu, v nedeľu klesli tesne pod stanovenú hranicu. V pondelok nameral SHMÚ v Žiline priemernú 24-hodinovú koncentráciu častíc PM10 115 µg.m-3. Za nedeľu to bolo 98 µg.m-3 a za sobotu 144 µg.m-3.

Tieto častice môžu mať akútne i chronické účinky na zdravie. K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo-cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy.

Akútne účinky sa podľa SHMÚ môžu pozorovať u citlivých osôb už od koncentrácií, ktoré prekračujú hodnotu informačného prahu (100 µg.m-3) vo forme dráždenia očí, nosa a hrdla, pocitov tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy. U astmatikov môže vyvolávať záchvaty a príznaky z dráždenia dýchacích ciest.

Chronické účinky je zas možné očakávať pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu zvýšenej koncentrácii častíc PM10 a môžu sa prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu, poruchami odolnosti organizmu.

Z toho dôvodu by ste mali obmedziť vetranie domov a bytov a tiež pobyt vonku. Nemali by ste vykonávať fyzickú aktivitu – fyzickú prácu a športové aktivity, rovnako by ste nemali vykonávať aktivity, pri ktorých dochádza k úniku znečisťujúcich látok do ovzdušia (napr. natieranie, lepenie, brúsenie, prášenie, fajčenie, voľné spaľovanie).

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.