Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pri pamatnej doske genmjr. in memoriam jozefa dobrovodskeho v sade snp.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pri Pamätnej doske genmjr. in memoriam Jozefa Dobrovodského v Sade SNP. Foto: zilina.sk
26. augusta 2016 Novinky od ZilinaDen.skzilina.sk, © ZilinaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Pripomíname si 72. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania

Pri príležitosti 72. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania si účastníkov povstania uctili aj predstavitelia mesta Žilina.

Spomienky sa konali vo štvrtok pri Pamätníku civilných obetí 2. svetovej vojny v Lesoparku Chrasť, pri hrobe partizána Vavra Ryšavého na Starom cintoríne v Žiline, v Budatíne pri Pamätníku obetiam 1. a 2. svetovej vojny a v piatok pri Pamätnej doske genmjr. in memoriam Jozefa Dobrovodského v Sade SNP.

Z úcty k obetiam, ktoré sa nedožili oslobodenia a konca druhej svetovej vojny položili vence pri pamätníkoch predstavitelia mesta, predseda a podpredseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, zástupcovia Ozbrojených síl SR, Policajného zboru SR a zástupcovia širokej verejnosti.

Uctu civilnym obetiam v lesoparku chrast vzdal za mesto zilina prednosta igor liska.jpg
Úctu civilným obetiam v Lesoparku Chrasť vzdal za mesto Žilina prednosta Igor Liška. Foto: zilina.sk

V dopoludňajších hodinách 29. augusta 1944, ešte pred oficiálnym vyhlásením Slovenského národného povstania z Banskej Bystrice, zazneli v meste Žilina prvé výstrely proti okupačným silám nacistického Nemecka. Vďaka statočnosti a odvahe slovenského ľudu sa naše mesto otvorene ako prvé vzoprelo proti okupantom a zapísalo sa tak do dejín boja za slobodu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.