Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vernisaz vystavy.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zilina.sk
17. augusta 2018 Podujatia a kultúra od ZilinaDen.skzilina.sk, © ZilinaDen.sk Diskusia()

Príďte na Potulky svetom v Rosenfeldovom paláci

Najkrajšie zážitky zo svojich ciest po svete zvečnil žilinský umelec Mojmír Vlkolaček do svojich diel. Časť z tejto jeho tvorby približuje prebiehajúca výstava v Rosenfeldovom paláci, ktorej vernisáž sa konala tento týždeň.

Spomedzi približne dvadsať obrazov divák v paláci nájde kresby zobrazujúce krásy z Turecka, Grécka či Bosny a Hercegoviny. Sú to krajiny, ktoré maliar miloval a ktoré mu prirástli k srdcu. Zo všetkých miest na svete však najviac miloval Žilinu. Podľa slov jeho manželky Mileny Sadloňovej, práve umenie a Žilina boli jeho najväčšími láskami. „Jeho snom a víziou bolo, aby Žilina mala svoju mestskú galériu, kde by sa mohli prezentovať miestni umelci a aby jeho diela po jeho smrti skončili v Žiline, ktorú tak veľmi miloval. Obe jeho želania sa plnia,“ uviedla na vernisáži.

Autorova manzelka milena sadlonova a viceprimator ziliny patrik groma.jpg
Autorova manželka Milena Sadloňová a viceprimátor Žiliny Patrik Groma. Foto: zilina.sk

Mojmír Vlkolaček zomrel pred jedenástimi rokmi. Okrem iného bol aj autorom množstva obrazov starej Žiliny, ktorú si pamätal od svojej mladosti. „Časť svojej tvorby daroval mestu a tieto jeho diela sú vystavené na Radnici mesta Žilina. Vo svojej tvorbe zobrazoval najmä realistickú podobu mesta, ale zobrazoval i neexistujúce ulice a domy, ktoré však historicky existovali. Aj vďaka jeho obrazom tak vedia i dnešní obyvatelia mesta ako naša Žilina v minulosti vyzerala,“ skonštatoval zástupca žilinského primátora Patrik Groma.

Potulky svetom vystava diel maliara mojmira vlkolaceka.jpg
Výstava Potulky svetom. Foto: zilina.sk

Mojmír Vlkolaček (1915 – 2007) mal rád umenie, nevynechal skoro žiadnu vernisáž v Žiline. Aktívne učil na vtedajšej Ľudovej škole umenia, kde vštepil základy kresby a maľby viacerým súčasným významným umelcom.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.